Hakkımızda

Günümüz şartlarında gıda üreticilerinin daha ekonomik gıdalar üretmek amacıyla daha çok kimyasal, katkı ve koruyucu madde kullanımına yönelmeleri göz ardı edilemez bir gerçektir. Bu kullanım o denli artmıştır ki; insan sağlığına zararları bir kenara bırakılmış, işletmeye ve ürün maliyetine katkıları ise öncelikli belirlenmesi gereken parametreler halini almıştır. Bu yüzden adını dahi duymadığımız katkılar, kimyasallar, koruyucular ‘içindekiler’ kısmında yerini almaktadır.

Bu siteyi kurma amacımız, gıda sektöründe tecrübe sahibi gıda mühendisi ve gıda teknikeri gibi bilimsel insanların yönlendirmeleri ile gıda sektöründe kullanılan yeni yöntemler, katkılar, tanımlamalar, etiket bilgileri, vb. kavramları siz takipçilerimize aktararak daha seçici ve dolayısıyla ne tükettiğini bilen bilinçli tüketici kitlesi oluşturabilmektir.

Sevdiklerimize ve özellikle çocuklarımıza yararlı olması amacıyla aldığımız ürünlerin gerçekte zararlı yönlerini de vurgulayabilmek amacıyla yola çıkıyoruz. Sizleri tükettiğimiz gıdalar konusunda daha bilinçli bir hale getirmeyi istiyoruz. Nasıl ki araçlarımıza zamanla zarar verecek ucuz yakıtlardan kaçınıyorsak; nasıl ki çocuklarımızın geleceğini daha parlak bir geleceğe götüreceğine inandığımız için daha iyi okullara yönlendiriyorsak; sağlığımız açısından da en büyük yatırımımız olan vücudumuzun uzun vadede sağlıkla korunabilmesi için daha bilinçli bir tüketici olmamız kaçınılmazdır.

Hepimiz için artık bilinçlenme vakti geldi. Endüstriyel üretimlerin öncelikle işletme ve ürün maliyetlerini düşündüğü bu dönemde, ‘aman herkes alıyorsa iyidir’ anlayışını ‘ben bu ürünlerin yararlarını ve zararlarını biliyorum, bu bilinçle tüketiyorum’ anlayışına çevirebilirsek ne mutlu bize.

Sizlerinde desteğiyle çıktığımız bu yolda amacımız yıllar sonra dahi değişen koşullara ayak uydurup sağlıkla yaşayabilmek için elimizden geleni yapabilmektir.

Sağlıcakla kalın.