Kırk yıl hatırı olan bir içecek: kahve. Kahve hakkında siz sordunuz bende kahvemi içerken büyük bir zevkle cevapladım. Beni tanıyanlar iyi bilir kahveyi ne kadar çok sevdiğimi.

Buradakiler dışında merak ettiklerinizi yoruma yazmayı unutmayın. İyi okumalar.

Kahve neden çarpıntı yapar?

Kahvenin içerisinde bulunan kafein bazı kişilerde çarpıntıya neden olabilmektedir. Gün içerisinde alınan kafein miktarına, herhangi bir sağlık problemi olup olmadığına gibi değişkenlere bağlı olarak değişir.

Kafein zararlı mı?

Kafein fazla tüketildiğinde uykusuzluk, huzursuzluk gibi etkileri gözlenebilir. Tüketilen miktara dikkat edilmelidir. Kafein birçok gıdada doğal olarak bulunan bir bileşiktir. Yani sadece kahve içerisinde vardır demek doğru değildir. Çay bitkisinde, kakaoda da bulunmaktadır. Dolayısıyla bunlarla yapılan yiyecek ve içeceklerde de bulunur.

Kahve üretimi nasıl yapılır?

Üretim konusu detaylı bir konudur. Hepsini bir yazı altında anlatmak sıkıcı olur. Bu konuda ‘Nasıl Üretilir’ bölümünde bir yazım var. Buraya tıklayarak detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Filtre kahve nedir?

Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin filtre yardımıyla süzülmesiyle demleme yöntemi ile elde edilen kahve türüdür.

Türk kahvesi ve filtre kahve arsındaki fark nedir?

Filtre kahvenin ne olduğundan yukarıda bahsetmiştim. Türk kahvesi kaynatılarak demlenen bir kahve çeşididir. Ve posasıyla (biz telve diyoruz) birlikte servis edilir. Sanırım filtre kahveden ayrılan en belirgin özelliği de budur. Ayrıca filtre kahve ile çekilme büyüklükleri farklıdır. Filtre kahve daha iri taneciklidir. Türk kahvesi toz halindedir. Bir de hepsinin arasında tat ve aroma farklılıkları vardır.

Çözünebilir kahvenin diğer kahvelerden farkı nedir?

Çözünebilir kahve; instant kahve, hazır kahve gibi isimlerle de bilinmektedir. Elde edilme yöntemi de diğer kahvelerden farklıdır. Kahve çekirdekleri kavrulur ve çekilir. Ardından sıcak su ile karıştırılıp koyu bir kahve elde edilir. Sonra bu elde edilen kahve filtreden geçirilerek süzülür. Bu şekilde içerisindeki suda çözünmeyen kahve parçacıkları uzaklaştırılır. Elde kalan koyu kıvamlı kahve kurutulur ve toz haline getirilir. Bu işlemler sırasında bazı bileşiklerde ve aromada kayıplar gözlenir. Bu kayıpları gidermek için içerisine katkı maddelerinden ilaveler yapılmaktadır. Hazırlaması pratiktir, ki bu yüzden sıklıkla tercih edilir.

Günde ne kadar kahve tüketmeli?

Bu miktar kişiden kişiye değişiklik gösterir. Diğer gıdalardan alınan kafein miktarı, kişinin özel bir sağlık durumu olup olmadığı vb. şeyler gün içerisinde tüketmemiz gereken kahve miktarına etki eder.  Pek çok çalışmada, yetişkinler için güvenli olarak tüketilebilecek kafein miktarının günde 300 mg (yaklaşık 3-4 fincan kahve ya da 5-6 büyük bardak çay) olduğu belirtilmiştir. (1)

Kaynak

  1. https://www.ttb.org.tr/STED/sted0101/16.html
  2. http://www.openaccess.hacettepe.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11655/1541/157a9551-a196-4930-a9ad-ecb01213072c.pdf?sequence=1&isAllowed=n
  3. Bilişli A., Özel Gıdalar, Sidaş Medya, Çanakkale,2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle