Bugün birçok ürünün etiketinde karşımıza çıkabilecek olan bir katkı maddesinden bahsetmek istiyorum: potasyum sorbat. Gün içerisinde tükettiğiniz paketli gıdalara bir bakın. En az iki tanesinde bu katkı maddesine denk gelirseniz şaşırmayın. Şimdi ‘Ne işe yarar? Hangi alanlarda kullanılmaktadır?’ hep birlikte bakalım.

Konuya geçmedden önce ‘Gıda katkı maddesi nedir? Neden kullanılmaktadır? Gerçekten ihtiyaç var mı? gibi sorulara yanıt verdiğim gıda katkı maddeleri yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Nedir? Ne Amaçla Kullanılmaktadır?

Potasyum sorbat, gıdalarda koruyucu olarak kullanılan gıda katkı maddesidir. Sorbik asidin potasyum tuzu olarak bilinir. Özellikle maya ve küflere karşı etkili olan bir koruyucudur. Ayrıca ürünün raf ömrünü de uzatmaktadır.

Potasyum Sorbat Kullanım Alanları

Birçok gıdada kullanımı mevcuttur. Süt ürünleri, fırın ürünleri, ketçap, mayonez, salça, margarin, şarap, bazı et ve balık ürünlerinde kullanımına rastlayabilirsiniz.

Potasyum sorbat E202 koduyla kodlanmıştır. Türk Gıda Kodeksi ’ne göre kullanımına şartlı olarak izin verilen gıda katkı maddesidir. Yani her ürün için belirlenen kullanılabilir bir miktar vardır. Miktarları öğrenmek için buradaki adrese bakabilirsiniz. Ayrıca gıdalardaki kullanımı dışında kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde de kullanımı yaygındır.

Kullanımı/tüketimi güvenli olarak kabul edilmektedir. Bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Bana göre -her zaman belirttiğim gibi- fazla ve sık kullanımdan kaçınmak gerekir. E202 hazır ürünlerin birçoğunda kullanılmaktadır. Ürünleri alırken ‘içindekiler’ kısmından içinde neler olduğuna bakabilirsiniz. Bilmediklerinizi araştırıp öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle