Ekmekte Rope (Lif) Hastalığı

Ekmek vazgeçilmez gıda maddelerimizden biridir. Fırından yeni çıkmış sıcak bir ekmeğe kim hayır diyebilir ki… Peki, ekmeği böldüğünüz zaman sünme olayına ya da liflenmeye denk geldiniz mi hiç? Nedir bu sünme olayı, neden oluşur? Gelin hep birlikte bakalım.
Ekmekte karşılaşmış olduğunuz sünme olayına ekmekte rope hastalığı adı verilmektedir. Bir başka deyişle lif hastalığıdır. Bacillus subtilis ve Bacillus licheniformis bakterileri bu hastalığa sebep olmaktadır. Bacillus bakterileri doğada; toprakta, suda bulunabilir. Tuza karşı oldukça dayanıklıdırlar ve optimum 30-55 °C arasında ürerler. Sporla çoğalan çubuk şeklindeki bakterilerdir. Ekmek içinde bu bakterilerin sporları varsa ekmeğin içinin bakterinin üreme sıcaklığına soğumasıyla birlikte çoğalmaya başlarlar. Çoğalırken ekmekteki besin maddelerini kullanırlar. Bunun sonucunda koku maddeleri (olgun veya geçmiş kavun kokusu) oluşur ve ekmeğin içi yapışkan hale gelir. Liflenme görülür. Renk olarak da sarı-kahverengi bir renk oluşur.
Peki bu bakteri ekmeğe nasıl bulaşır? Kalitesiz, kötü saklanmış, çok rutubetli unlarda bu bakteriye rastlanır. Kullanılan undan ise ekmeğe geçer. Un dışında su, maya, kullanılan alet ve ekipmandan da ekmeğe geçebilmektedir. Liflenmiş ekmek tüketime uygun değildir. Bacillus bakterileri insanlarda kramplara, mide bulantılarına ve kusmaya sebep olabilmektedir.Üreticilerin ham madde alımlarına ve ham maddelerin saklanma koşullarına, temizliğe, ekmeğin pişme kriterlerine dikkat etmeleri gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Mikrobiyal Bozulmalar 3: Tahıl ve Tahıl Ürünleri
  1. Ellerinize sağlık, yazdığınız bu tarz yazılar sayesinde, en azından marketlere gittiğimde kendimi daha bilinçli hissederek alışveriş yapıyorum. Sürekli takipçiniz olacağım, çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir