Bugünkü yazımda sizlere önemli tahıllarımızdan olan buğdaydan bahsetmek istiyorum. Birçok ürün için ham madde niteliğindedir.

Buğday taneli bitkiler grubuna girer. Tek yıllık bir bitkidir. Çukurova, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yetişir. Buğday da yaklaşık olarak %66-76 oranında karbonhidrat, %6-22 oranında protein bulunur. Ayrıca B1 vitamini açısından önemli bir kaynaktır. Demir ve çinko minerallerini de içerir.

Buğday tanesi 3 kısımdan oluşur. Endosperm, embriyo ve kepek. Kepek, tane de yaklaşık olarak %14,5 oranında bulunur. Niasin, B1 ve B2 vitaminlerini ve pantotenik asit içerir.  Lif açısından zengindir. Endosperm, buğday tanesinin nişastalı kısmıdır. Un üretiminde kullanılır. Tanedeki oranı yaklaşık olarak %81-84’dür. Embriyo, buğday tanesinin %2,5-3,6’lık kısmını oluşturur. Diğer kısımlara göre daha çok protein ve yağ içerir.

Buğday birçok alanda kullanılmaktadır. Başlıca kullanım yeri un ve yemdir. Kullanım amacına göre 3’e ayrılır. Ekmeklik buğday (Triticum aestivum), makarnalık buğday (Triticum durum), bisküvilik buğday (Triticum compactum).

 

Kaynak: Bilişli A., Gıda Teknolojisi, Sidas Medya, 2015.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle