Tahıl ve tahıl ürünleri geçmişten günümüze kadar en önemli gıdalar arasındadır. Bunlar arasında buğday, ekmeğin ham maddesi olup üretiminin kolaylığı sayesinde dünya nüfusunun beslenmesine önemli bir katkı sağlamaktadır. Bende size bugün buğday çeşitlerinden karakılçık buğdayı nedir ondan bahsetmek istiyorum.

Karakılçık Buğdayı Nedir?

Karakılçık buğdayı adını başaklarındaki karakılçıklarından alan, nesli tükenmekte olan bir yerli buğdaydır.  Esmer buğday veya ata tohumu olarak bilinmektedir. Karakılçık buğdayı geniş adaptasyon yeteneğine sahip, tane kaliteleri yüksek, çevresel stres koşullarına dayanıklı genetik bir yapıdır.

Günümüzde yapılan çalışmalarda karakılçık buğdayının ekiminin azaldığı bildirilmiştir. Bunun sebebi ise modern kültür çeşitlerindeki buğdaylarla verim ve karlılık oranında rekabet edememesidir. Bununla beraber diğer bir sebep ise buğday taneleri iri ve sert yapıda olduğu için yenil nesil buğday öğütme makinelerinin öğütememesidir. Karakılçık buğdayı ekimi günden güne azalmış olsa da halen Çanakkale ve Kütahya’da yetiştirilmektedir. 

Karakılçık buğdayı besin değeri, diğer buğday türlerinin besin değerleriyle ile kıyaslandığında mineral ve vitamin bakımından yaklaşık 60 kat daha zengindir. Demir, fosfor, A, E, K, C, selenyum gibi vitamin ve mineraller içerir. Peki, karakılçık buğdayı gluten içerir mi? Araştırma yaparken en merak edilen sorunun bu olduğunu farkettim. Karakılçık buğdayı gluten içerir. Diğer buğday türlerine oranla daha az gluten içerse de tamamen glutensiz değildir. Karakılçık buğdayından yapılan diğer ürünlerde gluten içerir.  

Karakılçık buğdayı içerisinde barındırdığı vitamin ve minerallerle cilt sağlığına, saçlara, sindirim sistemine fayda sağlar. Bu buğday türünden elde edilen ürünlerden tüketerek karakılçık buğdayının faydalarından yararlanabilirsiniz. Karakılçık buğdayından yapılan ürünler; karakılçık unu, unundan yapılan karakılçık ekmeği, karakılçık şehriyesi, karakılçık makarnası, karakılçık eriştesi, karakılçık bulgurudur.

Karakılçık buğdayı nedir, özellikleri nelerdir kısaca bahsetmek istedim sizlere. Yerel buğdaylar içerisinde yer alan karakılçık buğdayı, buğday ıslah çalışmalarında birer hazine niteliğindedir. Bu yüzden yetiştirici elinde korunması, üretimin tanıtılması ve yaygınlaştırılması gerekir.

Yazar Hakkında

Ayşe ÖZBAĞ

Merhabalar, ben Ayşe Özbağ. 2020 yılında Sakarya Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra 1.5 yıl çiğ köfte ve lavaş üreten bir firmada çalıştım. Mesleğimi yaptığım süre içerisinde meslekle alakalı bilgiler öğrenmenin yanında bu bilgileri yazıya dökerek ve paylaşarak bizde daha kalıcı öğrenmeyi sağladığını farkına vardım. Umarım öğrendiklerim ve paylaşımlarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle