Bugün pek çok kez duyduğumuz şeker otundan (stevia) bahsetmek istiyorum. Son yıllarda daha fazla karşımıza çıkmaya başlayan stevia nedir? Nerelerde kullanılabilir?

Stevia bitkisi Paraguay ve Brezilya’da yetişen bir çalı türüdür. Stevia bitkisi hasat yapıldıktan sonra yaprakları güneşte kurutulur ve sonrasında yapraklardan steviol glikozitler elde edilir. Elde edilen bu glikozitler kalorisizdir, yiyecek ve içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılır. Stevia ekstresi kandaki şeker düzeyini yükseltmez ve şişmanlatmaz. Tatlı olması sebebiyle şeker otu olarak da bilinir. Stevia, şekerden 250-300 kat daha tatlıdır.

Sıcak, soğuk içeceklerde, reçel, komposto, muhallebi gibi kaynatılarak pişirilen yiyeceklerde, pasta, kek, kurabiye gibi fırında yüksek ısıda pişirilen unlu gıdalarda, deniz ürünlerinde, şekerleme sanayinde kullanılmaktadır.

Önceleri kullanımına yasak getirilmiş olan stevia 2011 Aralık ayından itibaren AB tarafından onaylanmıştır. Türkiye’de ise Haziran 2013’ten itibaren Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’ne göre steviol glikozitlerin tatlandırıcı olarak kullanımına izin verilmiştir.

Son zamanlarda market reyonlarında stevia içerikli birçok ürün görebiliriz. Steviadan elde edilen reçel, çayın içine şeker yerine atmak için kullanılan tatlandırıcı, poşet çay gibi ürünler mevcuttur. Toz halindeki steviadan kullanarak evde kek ve pasta yapabilirsiniz.

 

Kaynak:

  • İnanç A.L., Çınar İ., (2009) Doğal Tatlandırıcı Stevya, Gıda, 34(6):411-415.

 

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle