Ramazan ayında sofralarımızdan eksik olmayan, adeta ramazanın simgesi haline gelen hurma meyvesinden bahsedeceğim. Besin değeri yüksek olan ve sağlığa faydaları anlatmakla bitmeyecek bir meyvedir. Gelin birlikte hurma alırken nelere dikkat etmeliyiz inceleyelim.

Hurma Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ramazan ayında sık tükettiğimiz ve en çok satın aldığımız hurmanın maalesef kalitesiz olanlarıyla karşılaşabiliyoruz. Peki bizler kaliteli ve kalitesiz hurmayı birbirinden nasıl ayırt edebiliriz?

Raflarda daha ucuza karşımıza çıkan hurmalara baktığımızda içindekiler bölümünde glikoz içerenler olabiliyor. Bu hurmaların yapıları yapış yapış ve daha parlak görünümde oluyor. Bu tür hurmaları tercih etmemekte fayda var.

Hurmanın taze olup olmadığını anlamak için içini açıp bakmamız gerekiyor. Eğer içi koyu bir renkteyse bayat olduğunu, açık renkte ise taze olduğunu anlamamız mümkündür.

Hurma alırken dikkat edeceğimiz bir diğer nokta hurmadaki aflatoksin varlığıdır. Hurmalar üzerinde yapılan bir çalışmada olgunlaşmanın ilk aşamalarında 1.derecede kanserojen olarak gösterilen aflatoksin yüksek oranda tespit edilmiştir. Aflatoksinler uygun nem ve sıcaklık ortamında gıdadaki bileşikler ile artabilir ve risk oluşturabilirler. Hurmalar eğer iyi kurutulmamış ve nemli bir ortama maruz kalmış ise aflatoksin türlerine rastlamamız muhtemeldir. Bu risk iyi bir depolanma ve ambalajlama ile en aza indirilebilir.

Gıda güvenliği açısında hurmanın üretiminden tüketimine kadarki aşamalarda bizim için tehlikeli olan aflatoksin varlığının araştırılması önemlidir. Uzmanlar küflü ve çürümüş hurmaların aflatoksin açısından risk oluşturacağı için tüketilmemesi gerektiğini belirtmektedirler.

Kısacası, alacağımız hurma koyu renkliyse, tatsız ve kuru ise, içindekiler kısmında glikoz yazıyorsa ve çok ucuz ise bu tür hurmaları almamamız gerekmektedir.

Hurma Hakkında Merak Ettikleriniz

Hurma Çeşitleri Nelerdir?

Hurmanın doksan dokuz çeşidi olduğu bilinmekte olup bunların az bir kısmı tüketilmektedir. Bazı hurma çeşitleri aşağıdaki gibidir:

  • Acve hurması, en çok talep gören ve en önemli hurma çeşididir.
  • Mebrum hurması, Türk hacılarının Medine’den aldıkları hurma çeşididir. Bu tür yumuşak değildir fakat tatlıdır.
  • Tunus hurması, Tunus’tan bize dallarıyla birlikte gelen kurumaya bırakılan bu hurmanın özelliği kendiliğinden şerbetlenmesidir.
  • Manastır hurması (Dayri), Irak’ta yetişen kara ve sert olmayan bu hurmanın meyveleri uzun ve ince şekildedir.
  • Barhi hurması, birinci sınıf kalitede olan bu hurma çok tatlı ve yumuşak olmakla beraber şekli silindire benzer. Bu hurma hem yaş hem de kuru şekliyle tüketilebilmektedir.
  • Maktum hurması, Irak’ta yetişmekte olup kahverengi ve ince yapıdadır. Bu hurma çok tatlı değildir, yapısı da neme oldukça dayanıklıdır.
  • Deglet noor hurması, Cezayir ve Tunus’ta oldukça meşhur olan hurmadır. Özellikle kurabiye yapımlarında kullanılan bu hurma yarı kuru ve sakızlı yapıdadır.

Medjoul, Mebrum, Hudri, Safavi çeşidi hurmalar Medine’den ithal edilirken; diğer türler Ürdün, İsrail, İran gibi ülkelerden ithal edilir.

Hurma kabız yapar mı?

Mucizevi bir meyve olan hurmanın faydaları saymakla bitmez. Hurmanın suda çözünebilir lif içeriği yüksektir. Bu sebeple sindirim sistemi rahatsızlıklarını önlemede ve iyileştirmede oldukça etkilidir. Hurma kabız yapmamakla beraber, kabızlık sorununu önlemektedir. Kabızlık yaşayanların tüketmesi gereken bir besindir.

Hurma kan şekerini yükseltir mi?

Kan şekerinin yükselip düşmesi gıdalarda önemli olan glisemik indeksi değerinden kaynaklıdır. Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar kan şekerini hızla yükseltir. Hurma içeriğinde yüksek oranda şeker bulunmasına rağmen lif yönünden çok zengin bir meyvedir. Hurma yediğimiz zaman vücudumuzda insülin salınımı daha yavaş gerçekleşmektedir. Bu sebeple hurma orta-düşük glisemik indeks kategorisindedir. Aynı zamanda hurma diyabetliler için önerilen vitamin B3 ve metabolizmayı hızlandıran B6 vitaminini içermektedir.

Yazar Hakkında

Habibe Nur AKKIN

Merhabalar ben Habibe Nur Kundakcı 1997 Söke/Aydın doğumluyum. 2019 yılında Uşak Üniversitesi gıda mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mesleğimi çok seviyorum bilgilerimi taze tutmayı her an mesleğimle ve gıdalarla ilgili gelişmelerden haberdar olmayı, araştırmayı çok seviyorum. Bu araştırmalarımı sevdiğim ve uzun süredir takip ettiğim bu platformda sizlerle de paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

Tüm İçerikleri Görüntüle