Bildiğiniz gibi gıdalarda şeker yerine tatlandırıcılar kullanılabilmektedir. Siklamat da bu amaçla kullanılan gıda katkı maddesidir. Şekerden 30-50 kat daha fazla tatlıdır. Tatlılık derecesinin diğer tatlandırıcılara göre düşük sebebiyle kullanımı daha kısıtlıdır. Çünkü miktar olarak daha fazla kullanmak gerecek. Böylelikle maliyet artışı da söz konusu olacaktır. Ayrıca siklamat diğer tatlandırıcılarla (özellikle sakarin ile sinerjik ilişkisi var) birlikte kullanılabilmektedir.

Siklamat yapay bir tatlandırıcıdır. Beyaz, kokusuz ve kristal yapıdadır. Suda çözünür ve kalorisi düşüktür.

Gazlı-gazsız içecekler, unlu mamuller, tatlandırıcı tabletler, vb. alanlarda kullanımı vardır. Yaygın olarak meşrubat ürünlerinde kullanılır.

E952 koduyla kodlanmıştır. Türk Gıda Kodeksi’ne göre çeşitli gıda gruplarında izin verilen kullanım miktarları farklıdır. 1970 yılında kanserojen etkiye sahip olduğu gerekçesiyle FDA (ABD Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından gıdalarda kullanımı yasaklanmıştır. Yasaklanma sebebi ise farelerin mesanelerinde kansere neden olmasıdır. Daha sonraki yıllarda siklamat kullanımının insan sağlığına zararı olmadığı belirtilmiş ve tekrardan gıdalarda kullanılmaya başlanmıştır. Fakat Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore gibi ülkelerde kullanımı yasaktır. JECFA’ya göre ise günlük alım miktarı (ADI) vücut ağırlığı başına 11 mg/kg olarak belirlenmiştir. EFSA (Avrupa Gıda Oteritesi)’ya göre de siklamat için ADI değeri 7 mg/kg vücut ağırlığıdır.

Yapay bir tatlandırıcı olduğu unutulmamalı ve günlük beslenmemizde bu tür tatlandırıcıların yer aldığı gıdalara olabildiğince az yer vermeliyiz.

Kaynak1: Altuğ T., Elmacı Y., Tatlandırıcılar (Ed. Tomris ALTUĞ), Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2009, s. 201-223.

Kaynak2: https://www.fda.gov/

Kaynak3: https://en.wikipedia.org/wiki/Cyclamate

Kaynak4: September 2006 Scandinavian Journal of Food & Nutrition 50(3):104-116 DOI:10.1080/17482970600982719

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle