Siklamat (E952) Nedir?

Bildiğiniz gibi gıdalarda şeker yerine tatlandırıcılar kullanılabilmektedir. Siklamat da bu amaçla kullanılan gıda katkı maddesidir. Şekerden 30-50 kat daha fazla tatlıdır. Bu özelliği kullanım alanını yaygınlaştırmıştır.

Siklamat yapay bir tatlandırıcıdır. Beyaz, kokusuz ve kristal yapıdadır. Suda çözünür ve kalorisi düşüktür.

Gazlı-gazsız içecekler, unlu mamuller, tatlandırıcı tabletler, vb. alanlarda kullanımı vardır. Yaygın olarak meşrubat ürünlerinde kullanılır. Ayrıca siklamat diğer tatlandırıcılar ile birlikte kullanılabilmektedir.

E952 koduyla kodlanmıştır. Türk Gıda Kodeksi’ne göre çeşitli gıda gruplarında izin verilen kullanım miktarları farklıdır. 1970 yılında kanserojen etkiye sahip olduğu gerekçesiyle FDA (ABD Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından gıdalarda kullanımı yasaklanmıştır. Daha sonraki yıllarda siklamat kullanımının insan sağlığına zararı olmadığı belirtilmiş ve tekrardan gıdalarda kullanılmaya başlanmıştır.  Günlük alım miktarı (ADI) vücut ağırlığı başına 11 mg/kg olarak belirlenmiştir.

Yapay bir tatlandırıcı olduğu unutulmamalı ve günlük beslenmemizde bu tür tatlandırıcıların yer aldığı gıdalara olabildiğince az yer vermeliyiz.

 

Kaynak: Altuğ T., Elmacı Y., Tatlandırıcılar (Ed. Tomris ALTUĞ), Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2009, s. 201-223.

İlginizi Çekebilir:  Karragenan (E407) Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir