Gıda katkı maddelerinden kurkumin ile seriye devam etmek istiyorum. Yazının içerisinde ‘Kurkumin nedir? Ne işe yarar? Kurkumin zararlı mı?’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Kurkumin Nedir?

Kurkumin gıdalarda renklendirici olarak kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Gıdaya turuncu-sarı tonlarında bir renk sağlar. Doğal renklendiriciler sınıfında yer alır. Gıda katkı maddesi olarak bazı pancar ve zerdeçal köklerinden elde edilmektedir.

Kurkuminin Özellikleri

Güçlü bir kokusu vardır ve keskin bir tada sahiptir. Kimyasal formülü ise C21H20O6 dır. Kurkumin su ve asitte çözünmez. Fakat etanol ve asetik asitte çözünmektedir. Ayrıca ışığa karşı duyarlılığı vardır. Bu yüzden de gıdalarda kullanımı diğer renklendiricilere göre daha azdır.

Kurkumin Kullanım Alanları

Türk Gıda Kodeksi’ne göre işlenmiş peynirler, katı-sıvı yağlar, sürülebilir meyve sebze ürünleri, işlenmiş patates ürünleri, et ürünleri gibi gıdalarda kullanılabilir. Ayrıca kurkumin köri baharatının ana maddesidir. Kurkumin için belirlenmiş olan E kodu E100’dür. Gıda etiketlerinde bu şekilde görebilirsiniz.

Gıda katkı maddesi dendiği zaman aklımıza ilk gelen soru zararlı olup olmadığıdır. Yapılan araştırmalara göre kurkuminin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Kaynak 1: Türk Gıda Kodeksi

Kaynak2: Atlı B., Gıda Boyaları, Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ, 2010.

Kaynak3: Demirağ K., Uysal V., Renklendiriciler. (Ed. Tomris ALTUĞ).Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2017, s.169-191.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle