Son yıllarda tam buğday unundan sıkça bahsedilmesi tam buğday ununun pazar payını arttırmıştır. Peki, tam olarak nedir tam buğday unu? Beyaz undan farkı nedir? Gelin hep birlikte göz atalım.

Un, başta ekmek olmak üzere makarna, bisküvi, hamur işleri gibi pek çok gıdanın temel bileşenidir. Arpa, yulaf, çavdar, mısır, buğday gibi tahıllardan elde edilen un elde edildiği tahılın ismiyle adlandırılır. Yulaf unu, mısır unu, buğday unu gibi. Hepsinin farklı kullanım alanları mevcuttur. En fazla kullanım alanına sahip olan çeşidi ise buğday unudur.

Tam buğday unundan bahsetmeden önce tahılın bölümlerinden bahsetmek istiyorum. Tahıllar, kepek, rüşeym (öz) ve endosperm olmak üzere üç kısımdan oluşur. Kepek, tahılın en dış kısmıdır. Endosperm ve rüşeymi çevreler ve korur. Lif açısından zengindir. Rüşeym ise tahılın çekirdeğidir. İçerisinde protein, vitamin (B1, B6, B9 vitaminleri), mineral, yağ asitleri (omega 3 ve omega 9) bulunur. Endosperm, tahılın en büyük kısmıdır. Nişasta açısından oldukça zengindir.

Tam tahıl dediğimiz kavram ise tahıl tanesinin üç kısmını birden içerir. Tam buğday unu da tam tahıllı buğdaydan elde edilen undur. Yani buğday tahılının üç kısmını birden içerir. Beyaz un ise tahılın endosperm (nişasta içeriği yüksek olan kısım) denilen kısmından üretilir. Tam buğday unu ile beyaz un arasındaki fark buradan kaynaklanır. Tam buğday unu lif içerir. Lif sindirim sistemi için önemli bir gıda bileşenidir. Uzun süre tok tutar, kabızlığı önler. Vitamin ve mineral açısından beyaz una göre daha zengindir.

Tam buğday unu beyaz unun kullanıldığı her alanda kullanılabilir. Tam buğday unu marketlerde farklı markalar adı altında satışa sunulmaktadır. Beyaz un yerine tercihinizi tam buğday unundan yana kullanın.

Sağlıcakla kalın.