‘Tam tahıl içerir’, ‘Tam tahıllı’ gibi ifadeler son zamanlarda ürünlerin üzerinde sıkça yer alan ifadelerdir. Tüketicinin bilinçlenmesi, ne yediğine dikkat etmesi, kavramlara aşina olması üreticilerinde bazı ifadeleri daha çok vurgulamaya başlamasına neden olmuştur. ‘Tam tahıl’ ifadesi de bu ifadelerden biridir. Peki, ne demektir tam tahıl?

Bir tahıl tanesi 3 bölümden oluşur. Bunlar; kepek, endosperm ve ruşeymdir. Tahıl tanesini oluşturan bu bölümlerin hepsinin ayrı ayrı yararları vardır. Kepek, lif açısından zengin olan kısımdır. Ruşeym ise protein, yağ asitleri, mineralleri bulundurur. Endosperm ise nişasta açısından zengin olan bölümdür. Tam tahıl dediğimiz kavram ise tahıl tanesinin üç kısmını birden içeren tahılları ifade eder.

Bir ürünün tam tahıl olması, tahıl tanesinde bulunan çeşitli besin maddelerinin hepsinden yararlanabiliriz demektir. Bu noktada önemli olan ürünün gerçekten de tam tahıl olmasıdır. ‘Çok tahıllı’ ya da ‘zenginleştirilmiş tahıl’ gibi ifadeler ürünün tam tahıllı olduğu anlamına gelmez. Tam tahıl bulunan ürünlerin etiket bilgilerinde ‘tam tahıl içerir’, ‘tam tahıllı’ gibi ifadeler yer alır.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle