Bu yazımda gıdalarda kulanılan karragenan katkı maddesinden bahsetmek istiyorum. Bu katkı maddesini birçok üründe görmeniz mümkün. ‘Nedir? Neden kullanılır? Gıdalardaki kullanım miktarı nedir?’ gibi sorulara yanıt vermeye çalıştım.

İlk olarak ne olduğunu kısaca belirteyim. Karragenan yani E407, kırmızı deniz yosunlarından elde edilen polisakkarittir.

Karragenan Kullanım Amacı ve Çeşitleri

Gıdalarda genel olarak kıvam arttırıcı özelliğinden dolayı kullanılır. Moleküllerinin sahip olduğu esnek yapı sayesinde farklı özelliklerde jel oluşturabilir. Üç çeşidi vardır: kappa, iota ve lambda. Kappa karragenan, sert ve dayanıklı jel formu oluşturur. İota formu ise elastik ve su tutucu özellikte jel yapısı oluşturur. Lambda karragenan da jel özelliği göstermeyen çok iyi viskozite istenilen durumlarda kullanılır.

Gıda sektörü dışında kozmetik, eczacılık ve tekstil sektörlerinde kullanım alanı mevcuttur. Gıdalarda da geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sütlü tatlılar, dondurma, çikolatalı süt, et ürünleri, soslar, pudingler gibi ürünlerde kullanılabilir. Belirlenmiş olan E kodu E407’dir.

Kullanımı tartışmalara neden olan bir katkı maddesidir. Bazı araştırmacılar zararlı derken bazıları da bir zararı yoktur demiştir. Türk Gıda Kodeksi’ne göre de kullanım miktarı QS ( istenilen etkinin sağlandığı en düşük değer) olarak belirlenmiştir.

Her zaman belirttiğim gibi gıdalarda kullanılan katkı maddelerinin zararlı olmadıkları belirtilmiş olsa bile sürekli olarak ve fazla miktarda tüketmeyelim. Ne demişler: Azı karar çoğu zarar. Aldığımız ürünlerin içerisinde neler olduğuna bakalım ve tercihlerimizi ona göre yapalım.