Karragenan (E407) Nedir?

Bu yazımda gıdalarda kulanılan karragenan katkı maddesinden bahsetmek istiyorum. Karragenan, kırmızı deniz yosunlarından elde edilen polisakkarittir. Gıdalarda genel olarak kıvam arttırıcı özelliğinden dolayı kullanılır. Moleküllerinin sahip olduğu esnek yapı sayesinde farklı özelliklerde jel oluşturabilir. Üç çeşit karragenan vardır: kappa, iota ve lambda. Kappa karragenan, sert ve dayanıklı jel formu oluşturur. İota karragenan ise elastik ve su tutucu özellikte jel yapısı oluşturur. Lambda karragenan da jel özelliği göstermeyen çok iyi viskozite istenilen durumlarda kullanılır.

Gıda sektörü dışında kozmetik, eczacılık ve tekstil sektörlerinde kullanım alanı mevcuttur. Gıdalarda da geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sütlü tatlılar, dondurma, çikolatalı süt, et ürünleri, soslar, pudingler gibi ürünlerde kullanılabilir.

Kullanımı tartışmalara neden olan bir katkı maddesidir. Bazı araştırmacılar zararlı derken bazıları da bir zararı yoktur demiştir. Türk Gıda Kodeksi’ne göre de kullanım miktarı QS ( istenilen etkinin sağlandığı en düşük değer) olarak belirlenmiştir. Her zaman belirttiğim gibi gıdalarda kullanılan katkı maddelerinin zararlı olmadıkları belirtilmiş olsa bile sürekli olarak ve fazla miktarda tüketmeyelim. Aldığımız ürünlerin içerisinde neler olduğuna bakalım ve tercihlerimizi ona göre yapalım.

İlginizi Çekebilir:  E Kodu Nedir? Neden Kullanılır?
  1. ebru yapımı için satılan kerajinler brada yazlan karregen grublarındanmıdır. aynı grubun hangise dahilse nereden bulabilirim. .
    ço teşekkür ederim

    1. Merhabalar, sorunuza yardımcı olmak isterdim fakat ebru yapımıyla ilgili bir bilgimiz yok. Yanlış yönlendirme yapmak istemeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir