Markette, manavda, pazarda gezerken hangi renk muzu tercih etmeliyim diye düşünüyorsanız bu yazım sizler için. Muzların içerdiği besin oranları olgunlaştıkça değişmektedir. Yeşil muz ham, sarı muz ise olgunlaşmış muzdur. Popülasyonun büyük çoğunluğu tarafından daha çok olgun muzlar tercih edilse de yeşil muzu da gönül rahatlığı ile tüketebiliriz. Muzun her bir renginin kendine özgü faydaları vardır. Bugün yeşil ve sarı muz farkı nedir, yeşil muzun faydaları gibi konulardan bahsedeceğim.

Yeşil ve Sarı Muz Farkı Nedir?

Yeşil muzlar hasat edildikten sonra olgunlaşmaya devam eder. Bu olgunlaşma sürecinde görünüm, doku ve kimyasal bileşim olarak birtakım farklılıklara uğrar. Yeşil muz; kateşin, dopamin, tanen gibi çok miktarda toplam fenol ve flavonoid içerir ve vitamin-mineral yönünden zengin bir meyvedir. Aynı zamanda yeşil muz dirençli nişasta kaynağı olarak da kabul edilebilir. Haliyle diyet lifi içeriğince de yeşil muz daha önde gelir. Tek bir orta boyu 81 kalori içerir. Ayrıca sarı (olgun) muz hakkındaki detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İki muz arasındaki en temel farklar doku, tat ve bileşim yönündendir. Yeşil muz olgun muza göre daha serttir. Yeşil muzda nişasta içeriği daha yüksektir. Sarı muzların daha tatlı olma sebebi, bu olgunlaşma sürecinde nişastanın şekere dönüşmesidir. Olgunlaşma arttıkça çözünür şeker (glikoz, fruktoz) içeriği de artar.

 Aşağıdaki tabloda muzun iki aşamasındaki kimyasal bileşimini görmekteyiz.

(%)Yeşil Muz (Ham muz)Sarı Muz (Olgun muz)
Protein5.35.52
Yağ0.780,68
Lif0,490,3
Dirençli nişasta622,58
Sakkaroz1.2353.2

(Farklı araştırmalarda bu değerler bazen değişiklik gösterse de bunun sebebi muhtemelen yetişme koşulları ve muzun farklı olgunluk seviyelerindeki ölçümlerdir.)

Yeşil Muzun Faydaları Nelerdir?

  • Glisemik indeksleri düşüktür ve kan şekeri seviyesini düzenler.
  • Tokluk hissi sağlayarak diyete yardımcı olur.
  • Bağırsaklar için Prebiyotik etkiye sahiptir.
  • Anti-ülser aktivitesine sahiptir.
  • Yara iyileştirici özelliği bulunur.
  • İshal önleyicidir.
  • İçerdiği triptofan, serotonin hormonuna dönüşerek depresyonu azaltmada rol oynar.

Aslında muz, çok tüketilen ve birçok yiyecekle kombine edilebilen en uygun atıştırmalıklardan biridir. Hatta çoğu tarifte şeker yerine kullanılabilen alternatif bir tatlandırıcı da olabilmekte. Muzun her rengi bize farklı faydalar sağlar. Muzun olgunlaştıkça şeker içeriğinin arttığını söylemiştik.  Bu sebeple şeker hastaları özellikle sarı ve kahverengileşmiş muzları dikkatli tüketmelidir. Ya da yine porsiyon miktarına dikkat ederek yeşil muz tercih edebilirler.

Kaynaklar

Ömer Faruk B., ve ark. Some Fruit Quality Characteristics of ‘Grand Naine’ Banana Fruits During Various Ripening Stages, 2022.

Ana Luisa F., ve ark., Health Benefits of Green Banana Consumption, 2019.

Vasso A., Juliana A., Kathy T., ve ark.Let’s Go Bananas! Green Bananas And Theır Health Benefıts, 2017.

www.healthline.com

1md.org

www.ipl.org

Yazar Hakkında

Sümeyye YILDIZ

Merhabalar, ben Sümeyye Yıldız. 1998 Bursa doğumluyum ve Bursa’da yaşıyorum. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü 4 sınıf öğrencisiyim. İlk stajımı dondurulmuş gıda ve konserve fabrikasında tamamladım. Mühendislik alanının yanında mutfakta olmayı da çok seviyorum. Hem kendimi geliştirmek hem de toplumu bilinçlendirmek, gıdayla ilgili en doğru ve güncel bilgileri paylaşmak adına yazılarımı sizlere sunmak istiyorum.

Tüm İçerikleri Görüntüle