Son yıllarda birçok sporcu ihtiyaç duyduğu proteini, protein tozu aracılığıyla temin etmektedir. Protein tozu alan sporcularda kas yakımı kilo kaybına dönüşmemektedir. Dolayısıyla günümüzde protein tozları çok fazla rağbet görmektedir. Haydi gelin protein tozu çeşitleri, protein tozunun faydaları gibi konulara birlikte bakalım.

Protein Tozlarını Tanıyalım

Günümüzde sporcuların tükettiği ürünlerin gelişmesi ile birlikte protein tozu çeşitlerinde de artış yaşanmaktadır. Protein tozu çeşitleri, sporcuların ihtiyaç duydukları protein oranına göre farklılık gösterir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan protein tozları; whey proteini, yumurta proteini, bezelye proteini, kazein proteini ve soya proteinidir. Protein tozu çeşitlerinin tüketim miktarı ve kullanım sıklığı da birbirinden farklıdır. Sporcular bünyelerine en uygun protein tozunu tercih etmelidir.

Protein Tozu Çeşitleri

Whey proteini, en yaygın kullanılan protein tozu çeşitlerinden biridir. Özellikle protein tozu kullanımına yeni başlayan sporcular için whey proteini en ideal olandır. Whey proteinin diğer protein tozlarına göre daha uygun fiyatlı olması daha fazla tercih edilmesini sağlar. Whey proteini antrenman öncesinde de sonrasında da kullanılmaya uygundur. Aynı zamanda ara öğün atıştırmalığı olarak da kullanımı oldukça yaygındır. Whey proteini çabucak kana karıştığı için çok hızlı etki göstermektedir.

Kazein proteini ise yavaş sindirilmekte, fakat uzun süre boyunca etkisini sürdürmektedir. Kazein proteininin gece yatmadan önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Böylelikle bütün gece vücudun anabolik pozisyonda kalması sağlanmaktadır. Kazein proteininin tam olarak sindirilmesi ve kana karışması birkaç saat sürmektedir. Bu nedenle kazein yavaş protein kategorisinde yer almaktadır. Kazein proteininin aynı zamanda bağışıklık güçlendirici bir etkisi de bulunmaktadır.

Soya proteini, sporcular tarafından çok sık tercih edilmemektedir. Bu proteini daha çok vegan ve vejetaryen kişiler kullanmaktadırlar. Soya proteini insan vücuduna sağladığı faydalarla bilinmektedir. Kas sistemini güçlendirdiği için çok fazla öne çıkmaktadır. Besinlerin kaslara daha kolay erişmesini sağlamaktadır. Soya proteini, soya fasulyesinden elde edildiği için tamamen bitkisel bir üründür. Son derece sağlıklı olan soya proteini, laktoz içermemektedir.

Yumurta proteini, son derece kaliteli ve laktoz içermeyen protein çeşitlerinden biridir. Yumurtanın beyaz kısmında yüksek oranda albümin yer almaktadır. Protein tozunun öne çıkmadığı zamanlarda yumurta tek başına protein sağlama amacıyla tercih edilmekteydi. Yüksek oranda proteini barındıran yumurta, günümüzde yumurta proteini formunda da karşımıza çıkmaktadır.

Protein Tozunun Faydaları Nelerdir?

Protein tozunun insan vücuduna sağladığı birçok fayda vardır. Kısaca protein tozunun faydalarını inceleyelim;

  • İnsan vücudu için bir ihtiyaç olan ve yeterli miktarda alınamadığında bazı sorunlara yol açan proteininin vücuda girmesini sağlar.
  • Sporcular için büyük bir problem olan kas yıkımını önleyerek kasların sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar.
  • Protein tozu antrenman sonrası kullanıldığında kasların sıkılaşmasına büyük oranda katkı sağlar.
  • Kilo verme amacıyla yapılan diyetlerde vücudun ihtiyaç duyduğu proteini sağlayarak sağlıklı bir şekilde yağ yakılmasının önünü açar.
  • Diyet yapan kişilerin yorgun düşmesini engelleyerek zinde kalmalarını sağlar.

Protein tozunun insan vücuduna sağladığı faydalar oldukça fazladır. Doğru bir şekilde tüketildiğinde insanların sağlıklı olmasına yardımcı olur. Fakat protein tozunun aşırı tüketimi sağlığa zarar verebileceği için dikkatli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle