Su gün içerisinde mutlaka tüketmemiz gereken en önemli sıvıdır. Vücuttaki besinlerin taşınmasını ve bazı maddelerin vücuttan atılmasına yardım eder.

Son yıllarda alkali su kavramı gündeme gelmeye başlamıştır. Bu yazımda alkali su kavramından bahsetmek istiyorum.

Su şişelerinin üzerinde yazan pH değerini hepimiz fark etmişizdir. Bu pH değerine bakarak suyun alkali ya da asidik olduğunu anlarız. pH değeri 7’nin altında ise asidik, 7’nin üzerinde ise alkali değerdedir. pH 7’de nötr kabul edilmektedir. Alkali su vücuttaki asit-baz dengesinin sağlanması açısından önemlidir. Gün içerisinde tüketmiş olduğumuz asitli yiyeceklerin dengelenmesi için tüketilir.

Suyu alkali olarak tüketmek istiyorsak etiket üzerinde yazan pH değerine bakabiliriz. Sağlık açısından yararı ya da zararı konusuna girmek istemiyorum. Kişinin beslenmesine, yaşam koşullarına, bünyesine göre farklılık gösterebilir. O yüzden bir gıdanın sağlığınıza uygun olup olmadığını konusunda uzman kişiye danışarak öğrenebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle