Alkali Su Nedir?

Su gün içerisinde mutlaka tüketmemiz gereken en önemli sıvıdır. Vücuttaki besinlerin taşınmasını ve bazı maddelerin vücuttan atılmasına yardım eder.

Son yıllarda alkali su kavramı gündeme gelmeye başlamıştır. Bu yazımda alkali su kavramından bahsetmek istiyorum.

Su şişelerinin üzerinde yazan pH değerini hepimiz fark etmişizdir. Bu pH değerine bakarak suyun alkali ya da asidik olduğunu anlarız. pH değeri 7’nin altında ise asidik, 7’nin üzerinde ise alkali değerdedir. pH 7’de nötr kabul edilmektedir. Alkali su vücuttaki asit-baz dengesinin sağlanması açısından önemlidir. Gün içerisinde tüketmiş olduğumuz asitli yiyeceklerin dengelenmesi için tüketilir.

Suyu alkali olarak tüketmek istiyorsak etiket üzerinde yazan pH değerine bakabiliriz. Sağlık açısından yararı ya da zararı konusuna girmek istemiyorum. Kişinin beslenmesine, yaşam koşullarına, bünyesine göre farklılık gösterebilir. O yüzden bir gıdanın sağlığınıza uygun olup olmadığını konusunda uzman kişiye danışarak öğrenebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

İlginizi Çekebilir:  Makro ve Mikro Besin Ne Demektir?
  1. Merhaba öncelikle yazılarınız çok güzel ve bilgilendirici… sayenizde gıda üzerine doktora yapmış gibi olacağız. Şaka bir yana hiç eğitimini almamış bir ev hanımı olarak sayenizde çok şey öğreniyorum. Allah razı olsun 🙏

  2. Yazınızı okumadan önce sadece suyu alıp çıkıyordum. Artık etikete bakmadan su almayacağım. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir