Ketçap üretimi nasıl yapılıyor biliyor musunuz? Haydi hep birlikte bakalım. İlk olarak ketçap nedir onun tanımını yapalım. Fast food yiyeceklerin 1 numaralı sosu: ketçap. Ketçap, domates pulpunun içine veya domates salçasına tuz, sirke, şeker, soğan, sarımsak ve baharat eklenerek hazırlanan bir üründür.

Ketçap Üretimi

Ketçap yapımında kullanılan maddeler ve miktarları üreticiden üreticiye farklılık gösterebilir. Her markanın aradığı tat, aroma ve yapı farklıdır. Üretimde şeker olarak kullanılan sakkarozun bir kısmı yerine glikoz şurubu kullanılabilmektedir. Sirke olarak ise tercihen üzüm sirkesi kullanılır. Katkı maddesi olarak kullanılan ürünler ise;

  • Kıvam verici olarak: modifiye nişasta ve ksantum gum
  • Asit düzenleyici olarak: laktik asit
  • Koruyucu olarak: potasyum sorbat ve sodyum benzoat

Katkı maddesi kullanılmadan da ketçap üretmek mümkündür.

Ketçap Üretim Aşamaları

Üretim için ilk olarak hammaddeler üretime hazırlanır. Kullanılacak olan maddeler formülasyona uygun olarak tartılır. Ardından salça pulpu 15 °Brix derecesine kadar konsantre edilir. Daha sonra formülasyondaki ürünler ilave edilir ve son Brix derecesine kadar konsantre edilir. İstenilen Brix derecesine ulaşıldığında ise pişirmeye son verilir. Ve en az 85 °C’ de doluma alınır. 85 °C üzerinde dolum yapıldıysa herhangi bir ısıl işleme gerek duyulmaz.  Ambalaj kapaklarının hava almaması için kapağın altına alüminyum folyo kapatılır. Dolumu gerçekleştirilen ürün soğutmaya alınır.

Kısaca ketçap üretimi bu şekildedir. Bir çoğumuzun hayır diyemediği bir üründür ketçap. Fakat içerisinde kullanılan sodyum benzoat ve potasyum sorbat gibi koruyucuların sağlık üzerinde olumsuz etkisi vardır. Alırken koruyucu kullanılmadan üretilen ketçapları tercih edelim. Etiket içerisinde veya ambalajın ön yüzünde ‘koruyucu kullanılmadan üretilmiştir’ gibi ibare yer almasına dikkat edebiliriz.

Kaynak: Megep Salça Üretim Teknolojisi Kitabı

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle