Vitaminler ile ilgili olan yazılarımıza B grubunda bulunan B9 vitamini ile devam edelim. Diğer B grubu vitaminleri gibi B9 vitamini de suda çözünen bir vitamindir. Isıya karşı dirençli bir vitamindir. B9 vitamini folik asit veya folat olarak bilinmektedir. Hamilelik döneminde olan kadınlar veya önceden hamilelik geçirmiş kadınlar folik asidi iyi bilirler. Çünkü bebeklerde omuriliğin gelişmesinde etkilidir. Ayrıca sinir sisteminde de etkilidir.

B9 vitaminin (Folik asidin) diğer özelliklerine baktığımızda;

  • Beyaz kan hücrelerinin oluşumunda etkilidir.
  • Nükleik asit sentezinde görev alır.
  • Yeni hücrelerin oluşmasında ve hücre yenilenmesinde görevlidir.

Folik asidi alabileceğimiz çeşitli gıdalar mevcuttur. Yeşil yapraklı sebzeler, sakatatlar, turunçgiller, fasulye, mercimek gibi gıdalar örnek verilebilir. Eksikliğinde ve fazlalığında birtakım sorunlar oluşabilmektedir. Günlük beslenmemizde gıda çeşitliliğine dikkat etmek gerekir. Farklı gıdalardan farklı vitamin ve mineralleri alabiliriz.

 

Kaynak1: Alsancak A., Demiralay E., Budak N., Vitaminsiz Bir Hiçiz, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.185-202.

Kaynak2: Megep, Gıda Teknolojisi, Vitamin ve Mineraller, Ankara 2015.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle