Kahvaltının yeri çoğu kişi de apayrıdır. Kimi zaman atıştırmalıklar ile hızlıca geçiştirirken kimi zaman da uzun uzun kahvaltı yaparız. Yumurta ve çay da kahvaltının olmazsa olmazlarındandır. Peki, yumurtanın yanında çay tüketildiği zaman yumurta da bulunan demir mineralinden faydalanamadığımızı biliyor muydunuz? Neden mi? Gelin hep birlikte bakalım.

Yumurta demir minerali bakımından zengin bir hayvansal gıdadır. Ve kahvaltılarımızda birçok haliyle tüketiriz. Çay ise olmazsa olmaz denilen içeceğimizdir. Çay içerisinde bulunan ‘tanen’ bileşiği demir mineralini bağlar ve emilimini azaltır. Emilimi gerçekleşmeden vücuttan atılmasına neden olur. Yani yumurta ile çay tükettiğiniz zaman yumurtadaki demirden faydalanamazsınız. Tabii ki de sadece yumurta değil demir içeren diğer gıdaların da çay ile birlikte tüketilmesi demirin emilimini etkiler.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle