Kahvaltının yeri çoğu kişi de apayrıdır. Kimi zaman atıştırmalıklar ile hızlıca geçiştirirken kimi zaman da uzun uzun kahvaltı yaparız. Yumurta ve çay da kahvaltının olmazsa olmazlarındandır. Peki, yumurtanın yanında çay tüketildiği zaman yumurta da bulunan demir mineralinden faydalanamadığımızı biliyor muydunuz? Neden mi? Gelin hep birlikte bakalım.

Yumurta demir minerali bakımından zengin bir hayvansal gıdadır. Ve kahvaltılarımızda birçok haliyle tüketiriz. Çay ise olmazsa olmaz denilen içeceğimizdir. Çay içerisinde bulunan ‘tanen’ bileşiği demir mineralini bağlar ve emilimini azaltır. Emilimi gerçekleşmeden vücuttan atılmasına neden olur. Yani yumurta ile çay tükettiğiniz zaman yumurtadaki demirden faydalanamazsınız. Tabii ki de sadece yumurta değil demir içeren diğer gıdaların da çay ile birlikte tüketilmesi demirin emilimini etkiler.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle