Yumurta Yerken Çay İçmeyin!

Kahvaltının yeri çoğu kişi de apayrıdır. Kimi zaman atıştırmalıklar ile hızlıca geçiştirirken kimi zaman da uzun uzun kahvaltı yaparız. Yumurta ve çay da kahvaltının olmazsa olmazlarındandır. Peki, yumurtanın yanında çay tüketildiği zaman yumurta da bulunan demir mineralinden faydalanamadığımızı biliyor muydunuz? Neden mi? Gelin hep birlikte bakalım.

Yumurta demir minerali bakımından zengin bir hayvansal gıdadır. Ve kahvaltılarımızda birçok haliyle tüketiriz. Çay ise olmazsa olmaz denilen içeceğimizdir. Çay içerisinde bulunan ‘tanen’ bileşiği demir mineralini bağlar ve emilimini azaltır. Emilimi gerçekleşmeden vücuttan atılmasına neden olur. Yani yumurta ile çay tükettiğiniz zaman yumurtadaki demirden faydalanamazsınız. Tabii ki de sadece yumurta değil demir içeren diğer gıdaların da çay ile birlikte tüketilmesi demirin emilimini etkiler.

İlginizi Çekebilir:  Yeşil, Beyaz ve Siyah Çay Farkı Nedir?
  1. Abla merhaba. Öncelikle sadece bu yumurta – çay konusunda değil sitede verdiğin tüm bilgiler için teşekkür ederim. Yaklaşık bir ay oldu burayı takip edeli ama sayenizde gerçekten güzel şeyler, faydalı şeyler öğrendim öğrenmeye de devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir