Gıda Alerjisi Nedir?

Birçok insanda bazı gıdalara karşı hassasiyet vardır. Tüketilen besine karşı bağışıklık sisteminin normal olmayan tarzda karşılık vermesine gıda alerjisi denir. Tüketilen besinle beraber vücutta bazı semptomlar ortaya çıkar. Genellikle bulantı, kusma, karın ağrısı, nefes almada güçlük, deride gerçekleşen kaşıntı, egzama, kızarıklık gibi değişikliklerdir. Belirtilerin görülmesi tüketilen gıdanın miktarına da bağlıdır.  Belirtilerin ortaya çıkması genellikle hızlıdır. Çocuklarda gıda alerjisi daha sık görülmektedir.

En sık rastlanan alerjik gıdalar inek sütü ve tavuk yumurtasıdır. Bunların yanında buğday, kabuklu deniz ürünleri, çikolata, soya, çilek, mısır, mercimek fasulye, yağlı kuruyemişler, baharatlar gibi besinlerde alerjiye sebep olabilir.

Gıda intoleransı ile gıda alerjisi birbirine karıştırılmamalıdır. Öncelikle semptomların nedeni tanımlanmalıdır. Gıda alerjisi ise, alerjiye hangi besinin sebep olduğu tespit edilmeli ve o besinden kaçınılmalıdır. Özellikle hazır gıda tüketiminde mutlaka etiket bilgileri gözden geçirilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Palm Yağı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir