Amarant (E123) Nedir?

Uzun zamandır katkı maddelerinden bahsetmemiştik. Bugünkü yazımızda renklendirici olarak kullanılan amarant isimli gıda katkı maddesinden bahsetmek istiyorum.

Yapay renklendiriciler arasında yer alır. Yapay renklendiriciler, doğada bulunmayan ancak kimyasal yolla elde edilen renk maddeleridir. C20H11N2Na3O10S3  kimyasal formülüne sahiptir. Kullanıldığı ürüne kırmızı renk verir. Toz ya da granül halde bulunabilir. Suda çözünür. Sentetik azo boyası olarak da bilinir.

Gıdalarda kullanım alanı geniştir. Kek, meyve tatlı dolgular, jöleler, alkollü içecekler vb. alanlarda mevzuatın izin verdiği şekilde kullanılır. ADI (günlük alım miktarı) 0,5 mg/kg’dır. Kullanım alanı geniş olduğu için beslenme düzenimiz daha çok hazır gıdalardan oluşuyorsa bu sınırı aşmak mümkündür. Astım, çocuklarda hiperaktivite gibi rahatsızlıklara yol açtığı gözlenmiştir. Birçok ülkede kullanımı yasaktır. (Avusturya, Amerika, Rusya,..)

Gıda sektörü dışında ilaç, kozmetik, temizlik ürünleri, oyun hamuru gibi sektörlerde de kullanımı vardır.

 

 

Kaynak1: Uysal V., Demirağ K., Renklendiriciler, Gıda Katkı Maddeleri (Ed. Tomris ALTUĞ), Sidas Medya, İzmir, 2009, s.169-191.

Kaynak2: gimdes.org

Kaynak3: Sezgin A., Ayyıldız S., Çocukların Tükettiği Atıştırmalık Gıdalarda Kullanılan Renklendiricilere İlişkin Bir Araştırma, Uluslararası Toplum Araştırmaları Dergisi, 2019, Cilt 11, Sayı 18.

Kaynak4: Çalışır Z., Çalışkan D., Gıda Katkı Maddeleri ve İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri, Ankara Ecz. Fak. Dergisi, 2003, 32(3):206-207.

İlginizi Çekebilir:  Emülgatörler Nedir? Neden Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir