E300 koduyla bilinen askorbik asit C vitaminidir. Askorbik asit birçok üründe doğal olarak bulunur. Örneğin; turunçgil meyveleri, yeşil sebzeler, domates, lahana, biber, vb.

Genel formülü C6H8O6 dir. Suda kolayca çözünür. Antioksidan etkiye sahiptir. Antioksidanlar oksidatif değişiklikleri geciktirerek besinlerin raf ömrünü uzatır. Koku, aroma, tat değişikliklerini, enzimatik kararmayı veya oksidasyona bağlı renk kaybını önlemek, acılaşmayı geciktirmek amacıyla kullanılır. Bira endüstrisinde, et endüstrisinde, fırıncılık sektöründe, meyve sularında, dondurulmuş ürünlerde ve yağlarda kullanımı yaygındır.

Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’nde E300 koduyla yer alan askorbik asidin maksimum kullanım miktarı şaraplarda 250 mg/L, bira, yaş makarna, ekmek, hazır ambalajlı et karışımları, teneke ve cam konserveler, hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlar, koyulaştırılmış süt ve süttozu, reçel ve sürülebilir meyve ürünleri, meyve suları gibi ürünlerde QS (herhangi bir en yüksek düzey belirtilmemiş. İstenilen etkinin sağlandığı en düşük miktar) olarak belirtilmiştir.

Kaynak: Türk Gıda Kodeksi

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle