Yaygın olarak kullanılan gıda katkı maddelerinden malik asitten bahsedelim bugün. Yazıya geçmeden önce geçen gün bahsettiğim yine aynı amaç için kullanılan asetik asit (E260) ile ilgili yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Ayrıca diğer katkı maddelerinin de ayrıntılı bir şekilde yer aldığı bu kategorimize de bakabilirsiniz. Dönelim asıl konumuza; Malik asit, meyve asididir. Erik, domates ve özellikle de elmada doğal olarak bulunan organik bir asittir. Kiraz, üzüm, muz, portakal kabuğu gibi meyvelerde de bulunmaktadır.

Nedir? Malik Asit Gıdalarda Ne Amaçla Kullanılır?

Ticari olarak ise fumarik asit ve maleik asidin katalizör varlığında hidrate edilmesiyle sentezlenir.  C4H6O5 genel formülüdür. Gıdalarda kullanılan malik asit, lezzet verici ve koruyucu olarak kullanılmaktadır. Gıdalara ekşimsi bir aroma vermektedir.

Gıdalardaki Kullanım Alanları Nerelerdir

Gıdalarda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Şekerlemeler, kuru içecek karışımları, reçel ve jöle yapımı, meyve suları başlıca kullanım alanlarıdır. E 296 koduyla kodlanmıştır. Türk Gıda Kodesi’ne göre genel olarak kullanım miktarı QS (istenilen etkinin sağlandığı en düşük değer) olarak belirlenmiştir.

Malik asit vücutta önemli bir metabolittir. Canlı hücrelerin mitokondrilerinde yer alır ve enerji döngüsü olan krebs çemberinde görev alır. Yani vücudumuzun ATP elde etme sürecinde yardımcımızdır.

Günlük alım miktarı ile ilgili bir sınırlama yoktur. Sınırlama olmaması da fazla tüketebiliriz anlamına gelmemelidir.