Gıdalara Mikroorganizma Bulaşma Kaynakları

Küflü meyve sebzeler, gaz oluşmuş konserveler, kokmuş peynirler ve daha nicesi. Mikroorganizmaların varlığında gıdalarda birçok değişimler meydana gelir. Peki değişime neden olan bu mikroorganizmalar gıdaya nereden bulaşır?

Gıdaların doğal florasında bulunmayan mikroorganizmalar birçok yerden gıdaya bulaşabilir. Mikroorganizmaların başlıca bulaşma yolları/kaynakları; toprak, su, bitkiler ve bitkisel ürünler, gıda kapları, gıda işçileri, hayvan yemleri, hayvanın derisi, postu ve kılları, insan ve hayvanların sindirim sistemleri, hava, toz olarak sıralanabilir.

Mikroorganizmanın bulaşma kaynağının bilinmesi alınacak önlemler açısından önemlidir. Gıda maddesi önümüze gelene kadar hangi bulaşma kaynaklarına maruz kaldı bilemeyiz. Bizler tüketici olarak gıda maddesini aldıktan sonra muhafaza şartlarına, hijyen şartlarına, ambalaj koşullarına vb. şeylere dikkat ederek önlemimizi alabiliriz. Alınan önlemlerle gıdanın raf ömrünü uzatabiliriz. En önemlisi gıda kaynaklı hastalıkları daha az sayıya indirebiliriz.

Kaynak: Akın N., Akın M., Gıda Mikrobiyolojisine Giriş, Önemli Mikroorganizmalar ve Mikroorganizma Kaynakları, (Ed. Osman Erkmen), Gıda Mikrobiyolojisi, Efil Yayınevi, Ankara, 2010, s.31-46.

İlginizi Çekebilir:  B9 Vitamini (Folik Asit) Nedir? Hangi Gıdalarda Bulunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir