Kanola Yağı Nedir?

Kanola, yağlı tohuma sahip bitkilerden biri olan kolza yağının doğal yollarla ıslah edilmesiyle elde edilmiş bir bitkidir. Kolza yağı erüsik asit içeriği yüksek olan bitkisel kaynaklı bir yağdır. Erüsik asit insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Yapılmış olan ıslah çalışmaları ile erüsik asit içeriği %0.1 değerine kadar düşürülür ve elde edilen yağa kanola yağı denir.

Tohumunda %40-50 yağ bulunur. Bu yağ değeriyle hem ülkemiz hem de dünya için önemli bir yağ bitkisidir. Tohumunda yüksek miktarda yağ bulunması, katı, sıvı, ham yağ olarak kullanılması, iyi bir kızartma yağı olması, E ve K vitamini açısından zengin olması kanola yağı kullanımını arttırır.

Kanola yağı, ayçiçeği yağından sonra oleik asit (tekli doymamış yağ asidi) içeriği en yüksek ikinci bitkisel yağdır. Bu değerin yüksek olması kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürür ve iyi kolesterol (HDL) seviyesini sabit tutar.

Kanola yağı günümüzde birçok alanda kullanılır. Bunlar; gıda sanayi, yem sanayi, arıcılık, biyodizel, rotasyon/münavebe (ekim nöbeti), yüzey aktif madde, mürekkep ve kaplama maddeleri, sabun ve boya üretimi vb. alanlardır.

Kanolanın yağı alındıktan sonra %38-43 oranında protein içeren küspe elde edilir. Küspe hayvanların beslenmesinde önemli bir protein kaynağı olarak kullanılır. Birçok yağ bitkisi yazlık olarak ekilir ancak kanola kışlık ve yazlık olarak ekilir. Bu da kışın yağ ve yem ham maddesi eksiği çeken fabrikalar açısından önemlidir.

 

Kaynak1: KATI B., Fındık Yağı ve Kanola Yağı İle Beslenen Erkek Ratlarda Serum Hormon ve Testis Histopatolojisinin Değerlendirilmesi, Üroloji Ana Bilim Dalı, Tıp Fakültesi, İnönü Üniversitesi, Malatya-(2012).

Kaynak2: ELİBAL B., Kanola Yağından Kudret Narı Yağ Asitleri (KLNA) İle Yapılandırılmış Yağ Üretimi ve Reaksiyon Koşullarının Optimizasyonu, Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı, Fen Bilimleri Enstitüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Haziran (2009).

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir?
  1. İyi akşamlar dilerim. Öncelikle sitenizi düzenli olarak takip ettiği belirtmek isterim. Ve takip ettiğim kadarıyla kadınlardan oluşan bir ekip siteyi hazırlıyor. Biz ev hanımlarının da anlayacağı dilden gıda maddeleri üzerine kapsamlı bilgi veriyorsunuz. Yaş olarak sizden bayağı büyük olduğumu varsayarak ablanız olarak umarım hep böyle devam edersiniz.

    1. Yorumunuz için çok teşekkür ederiz 🙂 kısa ve anlaşılır bilgiler vermeye özen gosteriyoruz. Umarım faydalı oluyordur 🙂

  2. Bu güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederiz. Farklı konularda kısa ve net bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir