Kanola, yağlı tohuma sahip bitkilerden biri olan kolza yağının doğal yollarla ıslah edilmesiyle elde edilmiş bir bitkidir. Kolza yağı erüsik asit içeriği yüksek olan bitkisel kaynaklı bir yağdır. Erüsik asit insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Yapılmış olan ıslah çalışmaları ile erüsik asit içeriği %0.1 değerine kadar düşürülür ve elde edilen yağa kanola yağı denir.

Tohumunda %40-50 yağ bulunur. Bu yağ değeriyle hem ülkemiz hem de dünya için önemli bir yağ bitkisidir. Tohumunda yüksek miktarda yağ bulunması, katı, sıvı, ham yağ olarak kullanılması, iyi bir kızartma yağı olması, E ve K vitamini açısından zengin olması kanola yağı kullanımını arttırır.

Kanola yağı, ayçiçeği yağından sonra oleik asit (tekli doymamış yağ asidi) içeriği en yüksek ikinci bitkisel yağdır. Bu değerin yüksek olması kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürür ve iyi kolesterol (HDL) seviyesini sabit tutar.

Kanola yağı günümüzde birçok alanda kullanılır. Bunlar; gıda sanayi, yem sanayi, arıcılık, biyodizel, rotasyon/münavebe (ekim nöbeti), yüzey aktif madde, mürekkep ve kaplama maddeleri, sabun ve boya üretimi vb. alanlardır.

Kanolanın yağı alındıktan sonra %38-43 oranında protein içeren küspe elde edilir. Küspe hayvanların beslenmesinde önemli bir protein kaynağı olarak kullanılır. Birçok yağ bitkisi yazlık olarak ekilir ancak kanola kışlık ve yazlık olarak ekilir. Bu da kışın yağ ve yem ham maddesi eksiği çeken fabrikalar açısından önemlidir.

 

Kaynak1: KATI B., Fındık Yağı ve Kanola Yağı İle Beslenen Erkek Ratlarda Serum Hormon ve Testis Histopatolojisinin Değerlendirilmesi, Üroloji Ana Bilim Dalı, Tıp Fakültesi, İnönü Üniversitesi, Malatya-(2012).

Kaynak2: ELİBAL B., Kanola Yağından Kudret Narı Yağ Asitleri (KLNA) İle Yapılandırılmış Yağ Üretimi ve Reaksiyon Koşullarının Optimizasyonu, Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı, Fen Bilimleri Enstitüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Haziran (2009).

Yazar Hakkında

Yağmur AYÇİÇEK

Merhabalar, ben Yağmur Ayçiçek. 1995 Fatih/İSTANBUL doğumluyum. 2018 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü mezunuyum. İstanbul'da yaşıyorum. İdea Proje Danışmanlık firmasında kalite yöneticisiyim. Aynı zamanda kendimi geliştirmeyi seviyorum eğitimlere gidip sertifikalarımı alıyorum, gönüllü olduğum kanser savaşçıları derneğinin etkinliklerine katılıyorum. Daha bilinçli bir toplumumuz olsun diye doğru kaynaklardan araştırma yaparak yazdığım yazıları sizinle paylaşmak istiyorum.

Tüm İçerikleri Görüntüle