‘Kokolin’ kelimesini duymamış olabilirsiniz. Kokolin, çikolata benzeri bir şekerlemedir. Ne kadar bilmesek de sıkça tükettiğimiz bir şekerlemedir.

Çikolata; kakao, kakao yağı, şeker/tatlandırıcı, süt, emülsifiye edici madde ilave edilerek hazırlanır ve kalıplanır. Kokolin de ise kakao yağı yerine bitkisel yağ ve margarin kullanımı vardır. Kokolinler de çikolata gibi sütlü, sade, beyaz, fındıklı, fıstıklı olabilir. Kokolin daha dayanıklı bir üründür.

Aldığınız ürünün etiket bilgilerinden içeriğine baktığınızda kakao yağının olup olmadığına bakarak çikolata mı yoksa kokolin mi olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca kokolinler de, çikolatadaki gibi kakao yağından kaynaklı olan beyazlamalar görülmez.

Kaynak: Bilişli A., Özel Gıdalar, Sidas Medya, İzmir, 2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle