‘Kokolin’ kelimesini duymamış olabilirsiniz. Kokolin, çikolata benzeri bir şekerlemedir. Ne kadar bilmesek de sıkça tükettiğimiz bir şekerlemedir.

Çikolata; kakao, kakao yağı, şeker/tatlandırıcı, süt, emülsifiye edici madde ilave edilerek hazırlanır ve kalıplanır. Kokolin de ise kakao yağı yerine bitkisel yağ ve margarin kullanımı vardır. Kokolinler de çikolata gibi sütlü, sade, beyaz, fındıklı, fıstıklı olabilir. Kokolin daha dayanıklı bir üründür.

Aldığınız ürünün etiket bilgilerinden içeriğine baktığınızda kakao yağının olup olmadığına bakarak çikolata mı yoksa kokolin mi olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca kokolinler de, çikolatadaki gibi kakao yağından kaynaklı olan beyazlamalar görülmez.

Kaynak: Bilişli A., Özel Gıdalar, Sidas Medya, İzmir, 2018.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle