E412 koduyla kodlanmış olan guar gam gıdalarda kıvam arttırıcı, jelleştirici olarak kullanılan gıda katkı maddesidir. Bitkisel kaynaklı gamlar içerisinde yer alır. Guar bitki tohumlarının öğütülmesi ile ortaya çıkan endospermden elde edilir. Suda çözünebilir özelliktedir.

Gıdalarda yaygınca kullanılır. Ketçap ve mayonez, çeşni soslarında, bisküvi, hazır çorbalar, kahvaltılık gevrekler, unlu mamullerde yaygın olarak kullanılır. Türk Gıda Kodeksi’nde ürünlerdeki kullanımı genel olarak QS (istenilen etkinin sağlandığı en düşük miktar) olarak belirlenmiştir.

Gıda sektörü dışında kozmetik, ilaç, tekstil, kâğıt sektöründe de kullanımı mevcuttur.

 

Kaynak 1: Türk Gıda Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliği

Kaynak 2: Sungur B., Ercan R., Suda Çözünebilir Gamların Gıda Endüstrisinde Kullanım Olanakları, Gıda Mühendisliği Dergisi, 28-32s.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle