E412 koduyla kodlanmış olan guar gam gıdalarda kıvam arttırıcı, jelleştirici olarak kullanılan gıda katkı maddesidir. Bitkisel kaynaklı gamlar içerisinde yer alır. Guar bitki tohumlarının öğütülmesi ile ortaya çıkan endospermden elde edilir. Suda çözünebilir özelliktedir.

Gıdalarda yaygınca kullanılır. Ketçap ve mayonez, çeşni soslarında, bisküvi, hazır çorbalar, kahvaltılık gevrekler, unlu mamullerde yaygın olarak kullanılır. Türk Gıda Kodeksi’nde ürünlerdeki kullanımı genel olarak QS (istenilen etkinin sağlandığı en düşük miktar) olarak belirlenmiştir.

Gıda sektörü dışında kozmetik, ilaç, tekstil, kâğıt sektöründe de kullanımı mevcuttur.

 

Kaynak 1: Türk Gıda Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliği

Kaynak 2: Sungur B., Ercan R., Suda Çözünebilir Gamların Gıda Endüstrisinde Kullanım Olanakları, Gıda Mühendisliği Dergisi, 28-32s.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle