Sakarin (E954) Nedir?

Gıdalarda tatlandırıcı olarak kullanılan sakarinden bahsetmek istiyorum bu yazımda. Çok eski zamanlardan beri kullanılmakta olan sakarin yapay bir tatlandırıcıdır. Kimyasalların oksidasyonu ile elde edilmektedir. Genel formülü C7H5NO3S dir. Beyaz, kristal yapıda ve kokusuzdur.

Gıdalarda şeker yerine kullanılmaktadır. Sükroz çözeltisinden yaklaşık 300 kat daha tatlıdır. Yani gıdalara katılacak olan miktarı şekerden daha azdır. Bu sebepte kullanımını arttırır. Genelde gıdalarda metalik ve acımsı bir tat oluşumuna neden olabileceği için başka tatlandırıcılarla birlikte karıştırılarak kullanılır.

Kullanım alanlarına baktığımızda gıdalarda ve bazı kozmetik ürünlerinde (diş macunu, ağız bakım solüsyonları gibi) kullanıldığını görebiliriz. Gıdalardaki kullanımı diyet ürünlerinde daha yaygındır. Diyet içecekler, diyet reçel ve marmelat, diyet unlu mamuller, vb. Sadece diyet ürünlerinde değil gazlı-gazsız içeceklerde, reçellerde, şekerlemelerde, tatlandırıcı olarak kullanılan tabletlerde de kullanılmaktadır.

Belirlenmiş olan E kodu E954’tür. Türk Gıda Kodeksi’ne göre farklı ürün gruplarında kullanım miktarları farklıdır. Sakarin önceki yıllarda kansere neden olduğu için gıdalarda yasaklanmış olan bir tatlandırıcıdır. Daha sonraki yıllarda yapılan çalışmalar ile FDA (ABD Gıda ve İlaç İdaresi), WHO (Dünya Sağlık Örgütü), EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu) gibi kurumlar tarafından güvenli kabul edilmiştir. FDA tarafından belirlenen günlük alım miktarı (ADI) vücut ağırlığı başına 5 mg/kg dır.

Sakarin yaygın olarak kullanılan bir tatlandırıcıdır. Gün içerisinde tükettiğimiz ürünlerdeki etiket bilgilerine bakarak hangilerinde kullanılıp kullanılmadığına bakabilirsiniz. Yapay bir tatlandırıcı olduğunu göz önünde bulundurarak sık tüketiminden kaçınmak gerektiğini düşünüyorum.

 

Kaynak: Altuğ T., Elmacı Y., Tatlandırıcılar (Ed. Tomris ALTUĞ), Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2009, s. 201-223.

İlginizi Çekebilir:  Sodyum Benzoat (E211) Nedir?
Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir