Gıdalarda katkı maddeleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kullanımın yaygın olmasını arz-talep olarak görebiliriz. Üreticiler tüketici taleplerine göre hareket ederler. Tüketici istekleri doğrultusunda ve endüstrinin gelişmesi ile birlikte yeni üretim teknikleri ve ürün reçeteleri ortaya çıkmıştır ve çıkmaktadır.  Nasıl olduğunu bilmeden hep daha iyisini ister tüketici. Tüketicinin bu isteği ile üreticinin bunu karşılama isteği ve kar elde etme politikası doğrultusunda gıdalarda katkı maddesi kullanımı kaçınılmaz olmuştur. Eskiden beri var olan gıda katkı maddelerinden son yıllarda daha çok bahsedilmesinin ve irdelenmesinin sebebi tüketicilerin giderek bilinçlenmesidir. Ayrıca bu konuda teknolojinin gücünü de unutmamak gerekir.

Gıdalarda kullanılan katkı maddeleri çeşitli başlıklar altında incelenir. Bugünkü konumuz olan ‘Asitlik Düzenleyiciler’ de bu başlıklardan birisidir. Asitlik düzenleyicilerin amacı gıdanın bulunduğu ortamın ya da gıdanın asitlik-bazlık durumunu ayarlamaktır. Asitli ortamlarda bakterilerin gelişimleri ve çoğalmaları zordur. Bu durumdan yararlanarak ortamı asitli hale getirmekle istenmeyen bakterilerin gelişmesi engellenir. Ve gıdanın raf ömrü de uzatılmış olur. Ayrıca gıdaya aroma ve tat kazandırır.

Asitlik düzenleyiciler gıdalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

  • Gazlı-gazsız içecekler
  • Reçel ve marmelatlar
  • Şekerleme ürünleri
  • Konserveler
  • Süt ürünleri

gibi ürünlerde sıkça karşımıza çıkar. Aldığınız ürünlerde etiket incelemesi yaptığınızda; asetik asit, fumarik asit, malik asit, tartarik asit, laktik asit, sitrik asit, fosforik asit gibi asitleri görebilirsiniz. Asit düzenleyici olarak bahsettiğimiz asitler bunlardır. Bu asitlerin birçoğu meyve-sebzede doğal olarak bulunur. Fakat ticari olarak elde edilişleri her zaman meyve-sebzeden olmayabilir.

Hep söylediğim gibi önemli olan beslenme düzenimizi yeterli ve dengeli bir şekilde tutabilmektir. Neyin ne olduğunu bilip ona göre tüketelim.

Sağlıcakla kalın.

Kaynak: Altuğ T., Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2009.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle