Birçok gıda ürününde görebileceğiniz bir katkı maddesinden bahsetmek istiyorum. İsmi Allura Red AC. Belirlenmiş olan E kodu E129. Gıdalarda renklendirici olarak kullanılır.

Peki, özellikleri nelerdir?

Öncelikle yapay bir renklendiricidir. Ve kullanıldığı ürüne koyu kırmızı bir renk sağlar. Allura Red AC, toz veya granül halde bulunur. Suda çok iyi çözünür. Etanolde çözünmez. Sentetik azo boyası olarak da isimlendirilir. Allura kırmızısı, CI Food Red 17 gibi isimlerle de karşımıza çıkabilir.

E129 hangi ürünlerde kullanılır?

E129 (Allura Red AC), birçok üründe kullanılabilir. Özellikle şekerlemelerde yaygın olarak kullanılır. Bunun dışında fırıncılık ürünlerinde, aromalı içeceklerde, yenilebilir buzlarda, tatlılarda, et ürünlerinde, kurutulmuş meyve-sebzelerde kullanılabilir. Gıda sektörü dışında eczacılıkta, kozmetikte ve oyuncak sektöründe (oyun hamuru) kullanımı mevcuttur. Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğine göre kullanım alanları ve kullanıldığı maksimum miktarlar belirtilmiştir.

Zararlı etkisi var mı?

Yapılan araştırmalara göre Allura Red AC’nin çocuklarda hiperaktiviteye neden olduğu saptanmıştır. Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğine göre Allura Red AC kullanılan ürünlerde katkı maddesinin adı ve kodu belirtildikten sonra ‘çocukların aktivite ve dikkatleri üzerinde olumsuz etkileri bulunabilir’ şeklinde bir ifade yer almalıdır.

Kaynak1: Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği

Kaynak2: Demirağ K., Uysal V., Renklendiriciler. (Ed. Tomris ALTUĞ).Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2017, s.169-191.

Kaynak3: Büyükdere Y., Ayaz A., Gıdalarda Kullanılan Renklendiricilerin Sağlık Yönü: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Bes. Diy. Derg., 2016, 44:(2), s.169-177.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle