Gıda katkı maddeleri uzun süredir hayatımızda var. Bu yazımda birçok gıda ürününde görebileceğiniz bir katkı maddesinden bahsetmek istiyorum. İsmi Allura Red AC yani E129. Gelin bu katkı maddesini yakından tanıyalım.

Allura Red AC (E129) Nedir?

Allura Red AC, gıdalarda renklendirici olarak kullanılan bir katkı maddesidir. Sentetik azo boyası, allura kırmızısı,  CI Food Red 17 gibi isimleri vardır. Herkes tarafından kabul edilen belirlenmiş E kodu ise E129’dur.

Allura Red AC yapay bir renklendiricidir. İlave edildiğ ürüne koyu kırmızı bir renk sağlar. Toz veya granül halde olabilmektedir. Su içerisinde çok iyi çözünür, ki bu durum kullanım alanını arttırmaktadır. Etanol içerisinde çözünmez.

Allura Red AC Kullanım Alanları

E129 (Allura Red AC), birçok üründe kullanılmaktadır. Özellikle şekerlemelerdeki kullanımı yaygındır. Bunun dışında fırıncılık ürünlerinde, aromalı içeceklerde, yenilebilir buzlarda, tatlılarda, et ürünlerinde, kurutulmuş meyve-sebzelerde de kullanımı vardır. Ayrıca gıda sektörü dışında eczacılık, kozmetik ve oyuncak sektöründe (oyun hamuru) kullanımı mevcuttur.

Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğine göre kullanım alanları ve kullanıldığı maksimum miktarlar belirtilmiştir. İncelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Allura Red AC (E129) Zararlı Mı?

Yapılan araştırmalara göre Allura Red AC’nin çocuklarda hiperaktiviteye neden olduğu saptanmıştır. Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğine göre Allura Red AC kullanılan ürünlerde katkı maddesinin adı ve kodu belirtildikten sonra ‘çocukların aktivite ve dikkatleri üzerinde olumsuz etkileri bulunabilir’ şeklinde bir ifade yer almalıdır.

Okumak isteyebileceğiniz diğer gıda renklendiricileri:

Kaynaklar:

Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği

Demirağ K., Uysal V., Renklendiriciler. (Ed. Tomris ALTUĞ).Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2017, s.169-191.

Büyükdere Y., Ayaz A., Gıdalarda Kullanılan Renklendiricilerin Sağlık Yönü: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Bes. Diy. Derg., 2016, 44:(2), s.169-177.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle