Sıkça duyduğumuz ve gün içerisinde sürekli tükettiğimiz kafein nedir? Hangi gıdalarda bulunur? Gelin hep birlikte bakalım.

Kafein çeşitli bitkilerde doğal olarak bulunan kimyasal bir bileşiktir. C8H10N4O2 kimyasal formülüne sahiptir. Acı bir tadı vardır. Bitkilerin tohumlarında, meyvesinde ya da yapraklarında bulunabilir. Çay bitkisi, kahve çekirdekleri, kakao ağacı en çok bilinen örnekleridir. Bu bitkilerden yapılan yiyecek ve içeceklerde doğal olarak kafein bulunur. Bitkilerde doğal olarak bulunmasının yanı sıra daha sonradan da gıdalara ilave edilebilir. Buradaki amaç tat vermesi, lezzet kazandırmasıdır.

Kafein, beyin ve vücut üzerinde önemli etkilere sahiptir. Fazla tüketildiğinde uykusuzluk, kalp çarpıntısı, huzursuzluk gibi etkiler gösterebilir. Günlük kafein tüketimi 250-300 miligramı geçmemelidir. 1 bardak çay içerisinde ortalama 50 mg kafein, 1 fincan kahvede ise yaklaşık 100 mg kafein bulunduğu bilinmektedir.

 

 

Kaynak1: Sınar D.S., Acar N.E., Yıldırım İ., Kafein ve Obezite, Türkiye Spor Bilimleri Dergisi 2019; 3(1);10-20.

Kaynak2: Özpalas B., Özer E.A., Kafeinin İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri, Nevşehir Bilim ve Teknoloji Dergisi Cilt 6 (ICAFOF 2017 Özel Sayı) 297-305,2017.