Çinko Minerali Hangi Gıdalarda Bulunur?

Mineraller serisinden çinko minerali ile devam edelim. Çinko, mikro mineraller arasında yer alır. Mikro minerallere gün içerisinde 100 miligramdan daha az ihtiyaç duyarız. ‘Zn’ simgesi ile ifade edilir. İnsan vücudunda yaklaşık 2 gram çinko bulunur. Diğer mineraller gibi çinko da vücudumuzda birçok görevde yer alır. Hücresel bileşenlerin ve hücre zarının stabilitesini sağlar. Birçok enzimi aktive eder. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında, bağışıklığın düzenlenmesinde görev alır. Büyüme ve gelişme de etkilidir. Cilt, tırnak ve saç sağlığında önemli rol oynar.

Günlük aldığımız gıdaların birçoğunda yer alır çinko. Su ürünleri, yağlı tohumlar, kırmızı et, tahıllar. Fakat fitik asit çinkonun emilimini azaltır. Çinko özellikle tahıllarda fitata bağlı olarak bulunur. Eksikliğinde büyüme ve gelişmede yavaşlama, saç dökülmesi, kısırlık gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

 

 

 

Kaynak1: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

Kaynak2: Güneşer O., Yüceer Y., Mineraller ve Fonksiyonel Etkileri, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.203-223.

İlginizi Çekebilir:  Patates Neden Yeşillenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir