Niasin vitamini B grubu vitaminleri arasında yer alır ve B3 vitamini olarak bilinir. Ayrıca nikotinik asit olarak da adlandırılır. Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasını düzenler. Yağ sentezinde koenzim olarak görev almaktadır. Suda çözünebilir bir vitamin olduğu için vücutta depolanmaz.

B3 vitamini vücutta triptofan aminoasidinden yapılabilir. Çeşitli gıdalardan da B3 vitamini sağlanır. Et, kümes hayvanları, balık, süt ürünleri, yumurta başlıca B3 vitamin kaynaklarıdır.

Eksikliğinde ise pellegra adı verilen hastalık oluşur. Pellegra sinir ve sindirim sistemi bozukluğu olarak bilinir. Deride değişikler meydana gelir.

 

Kaynak1: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kitabevi, İstanbul, 2011.

Kaynak2: Alsancak A., Demiralay E., Budak N., Vitaminsiz Bir Hiçiz, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.185-202.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle