Niasin vitamini B grubu vitaminleri arasında yer alır ve B3 vitamini olarak bilinir. Ayrıca nikotinik asit olarak da adlandırılır. Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasını düzenler. Yağ sentezinde koenzim olarak görev almaktadır. Suda çözünebilir bir vitamin olduğu için vücutta depolanmaz.

B3 vitamini vücutta triptofan aminoasidinden yapılabilir. Çeşitli gıdalardan da B3 vitamini sağlanır. Et, kümes hayvanları, balık, süt ürünleri, yumurta başlıca B3 vitamin kaynaklarıdır.

Eksikliğinde ise pellegra adı verilen hastalık oluşur. Pellegra sinir ve sindirim sistemi bozukluğu olarak bilinir. Deride değişikler meydana gelir.

 

Kaynak1: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kitabevi, İstanbul, 2011.

Kaynak2: Alsancak A., Demiralay E., Budak N., Vitaminsiz Bir Hiçiz, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.185-202.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle