‘Maya ve Kabartma Tozu Arasındaki Fark’ yazısından sonra karbonat ve kabartma tozuyla ilgili birçok soru aldık. Sorular genellikle ikisinin karıştırılmasına bağlıydı. Gerçekten de ikisi çok karıştırılan ve birbiri yerine kullanılabilir mi diye sorulan hamur kabartma ajanlarıdır.

Mutfakla haşır neşir olan herkes kullanım amacını bilir. İkisi de hamuru kabartmak amacıyla kullanılır. Amaç aynı olsa da kullanım alanları farklıdır. Çünkü kimyasal yapıları aynı değildir.

Karbonat, pişirme sodası olarak bilinen bikarbonattır. Karbonatın kabartma sağlayabilmesi için hamur içerisinde asitli bir sıvı olması gerekir. Asitli bir sıvıdan kastedilen ise yoğurt, portakal suyu, limon suyu gibi gıdalardır. Ortamda bulunan asit ile karbonat tepkimeye girerek karbondioksit gazı açığa çıkarır. Ve ısının da etkisiyle hamurun kabarması gerçekleşir.

Kabartma tozu ise içerisinde bikarbonat ile birlikte asit arttırıcı ve nişastadan oluşan bir karışımdır. İçerisinde asit olduğu için ilaveten asitli bir gıda eklemeye gerek kalmaz. Bir sıvı eklendiği takdirde tepkime başlar ve karbondioksit gazı açığa çıkar.

Aralarındaki fark bu şekildedir. Kullanacak olduğunuz tarif de yoğurt, limon suyu gibi asitli bir madde ilavesi yoksa karbonat kabartma işlemi için yetersiz kalacaktır. Yani kullanım alanları farklıdır. Uygulanacak tarife göre değişkenlik göstermektedir.

 

Kaynak1: Dizlek H., Gül H., Kabartma Tozları ve Unlu Mamullerde Kullanımları, Gıda, 2009, 34(6):403-410.

Kaynak2: Çelik İ., Kotancılar H.G., Kimyasal Kabartıcılar ve Fırın Ürünlerindeki Fonksiyonları, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi, 1995, 26(3):451-459.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle