‘Maya ve Kabartma Tozu Arasındaki Fark’ yazısından sonra karbonat ve kabartma tozuyla ilgili birçok soru aldık. Sorular genellikle ikisinin karıştırılmasına bağlıydı. Gerçekten de ikisi çok karıştırılan ve birbiri yerine kullanılabilir mi diye sorulan hamur kabartma ajanlarıdır.

Mutfakla haşır neşir olan herkes kullanım amacını bilir. İkisi de hamuru kabartmak amacıyla kullanılır. Amaç aynı olsa da kullanım alanları farklıdır. Çünkü kimyasal yapıları aynı değildir.

Karbonat, pişirme sodası olarak bilinen bikarbonattır. Karbonatın kabartma sağlayabilmesi için hamur içerisinde asitli bir sıvı olması gerekir. Asitli bir sıvıdan kastedilen ise yoğurt, portakal suyu, limon suyu gibi gıdalardır. Ortamda bulunan asit ile karbonat tepkimeye girerek karbondioksit gazı açığa çıkarır. Ve ısının da etkisiyle hamurun kabarması gerçekleşir.

Kabartma tozu ise içerisinde bikarbonat ile birlikte asit arttırıcı ve nişastadan oluşan bir karışımdır. İçerisinde asit olduğu için ilaveten asitli bir gıda eklemeye gerek kalmaz. Bir sıvı eklendiği takdirde tepkime başlar ve karbondioksit gazı açığa çıkar.

Aralarındaki fark bu şekildedir. Kullanacak olduğunuz tarif de yoğurt, limon suyu gibi asitli bir madde ilavesi yoksa karbonat kabartma işlemi için yetersiz kalacaktır. Yani kullanım alanları farklıdır. Uygulanacak tarife göre değişkenlik göstermektedir.

 

Kaynak1: Dizlek H., Gül H., Kabartma Tozları ve Unlu Mamullerde Kullanımları, Gıda, 2009, 34(6):403-410.

Kaynak2: Çelik İ., Kotancılar H.G., Kimyasal Kabartıcılar ve Fırın Ürünlerindeki Fonksiyonları, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi, 1995, 26(3):451-459.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle