Bu yazımızda marketlerin renkli dünyasına bir bakalım. Bildiğiniz gibi çocuklar markette ve dışarıda gördükleri renkli şekerlere, içecek tozlarına her zaman ilgiyle bakarlar. Onlar ilgiyle bakarken ve isterlerken bizim aklımızda gıda boyası soru işareti olarak kalır. ‘Acaba yemesine izin versek mi?’ deriz. Peki, bu gıda boyaları nelerdir? Bizim sağlığımıza olan etkileri nasıldır? Şimdi bu sorularımıza cevap arayalım.

Gıda boyaları gıdanın rengini düzeltmek amacıyla veya gıdaya renk vermek amacıyla katılan katkı maddesidir. 3 grupta incelenmektedir Bunlar;

  • Doğal Gıda Boyası
  • Yarı Sentetik Gıda Boyası
  • Sentetik Gıda Boyası

Çoğu işletmeler kullanımının zor ve pahalı olması nedeniyle doğal gıda boyalarını tercih etmezler. Bunun yerine kullanımı kolay ve daha az maliyetli sentetik boyalar tercih edilir. Ancak bu boyaların kullanımında belirlenen sınırların dışına çıkılmaması gerekmektedir. Sentetik gıda boyalarından aşırı dozda tüketilmesi astım, deri döküntüsü, migren, çocuklarda hiperaktifliğe, dikkat ve davranış bozukluğuna, çocuklarda hafıza merkezini etkileyerek öğrenmede zorluk çekilmesine neden olur. Yapay gıda boyalarıyla (sentetik gıda boyaları) ilgili en çarpıcı iddia kansere neden olmasıdır. Ancak bu konuyla ilgili net bir kanıt yoktur.

Biz tüketicilerde aldığımız ürünlerde içeriğe dikkat etmeliyiz. Fiyatı uygun olsa bile üzerinde etiket olmayan ve etikette gıda boyasının adı yazmayan ürünleri almamalıyız. Gıda boyalarının yan etkileri herkeste aynı etkiyi göstermez yine de dikkat edilmesi gerekir.

 

 

KAYNAK:

https://www.healthline.com

ATLI B., 2010, Gıda Boyaları Yüksek Lisans Tezi, Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı , Tekirdağ

 

Yazar Hakkında

Yağmur AYÇİÇEK

Merhabalar, ben Yağmur Ayçiçek. 1995 Fatih/İSTANBUL doğumluyum. 2018 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü mezunuyum. İstanbul'da yaşıyorum. İdea Proje Danışmanlık firmasında kalite yöneticisiyim. Aynı zamanda kendimi geliştirmeyi seviyorum eğitimlere gidip sertifikalarımı alıyorum, gönüllü olduğum kanser savaşçıları derneğinin etkinliklerine katılıyorum. Daha bilinçli bir toplumumuz olsun diye doğru kaynaklardan araştırma yaparak yazdığım yazıları sizinle paylaşmak istiyorum.

Tüm İçerikleri Görüntüle