Gıda Boyalarının İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Bu yazımızda marketlerin renkli dünyasına bir bakalım. Bildiğiniz gibi çocuklar markette ve dışarıda gördükleri renkli şekerlere, içecek tozlarına her zaman ilgiyle bakarlar. Onlar ilgiyle bakarken ve isterlerken bizim aklımızda gıda boyası soru işareti olarak kalır. ‘Acaba yemesine izin versek mi?’ deriz. Peki, bu gıda boyaları nelerdir? Bizim sağlığımıza olan etkileri nasıldır? Şimdi bu sorularımıza cevap arayalım.

Gıda boyaları gıdanın rengini düzeltmek amacıyla veya gıdaya renk vermek amacıyla katılan katkı maddesidir.

 Gıda boyaları 3 grupta incelenmektedir Bunlar;

  • Doğal Gıda Boyaları
  • Yarı Sentetik Gıda Boyaları
  • Sentetik Gıda Boyaları

Çoğu işletmeler kullanımının zor ve pahalı olması nedeniyle doğal gıda boyalarını tercih etmezler. Bunun yerine kullanımı kolay ve daha az maliyetli sentetik boyalar tercih edilir. Ancak bu boyaların kullanımında belirlenen sınırların dışına çıkılmaması gerekmektedir. Sentetik gıda boyalarından aşırı dozda tüketilmesi astım, deri döküntüsü, migren, çocuklarda hiperaktifliğe, dikkat ve davranış bozukluğuna, çocuklarda hafıza merkezini etkileyerek öğrenmede zorluk çekilmesine neden olur. Yapay gıda boyalarıyla (sentetik gıda boyaları) ilgili en çarpıcı iddia kansere neden olmasıdır. Ancak bu konuyla ilgili net bir kanıt yoktur.

Biz tüketicilerde aldığımız ürünlerde içeriğe dikkat etmeliyiz. Fiyatı uygun olsa bile üzerinde etiket olmayan ve etikette gıda boyasının adı yazmayan ürünleri almamalıyız. Gıda boyalarının yan etkileri herkeste aynı etkiyi göstermez yine de dikkat edilmesi gerekir.

 

KAYNAK:

https://www.healthline.com/nutrition/food-dyes#section2

ATLI B., 2010, Gıda Boyaları Yüksek Lisans Tezi, Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı , Tekirdağ

İlginizi Çekebilir:  Fumarik Asit (E297) Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir