Evet, yanlış okumadınız. Siyah havuç şalgam üretiminde kullanılan önemli bir ham maddedir. Adını hiç duymamış olabilirsiniz. Aslında çok eskiden beri var olan siyah havuç, adını daha yeni yeni duyurmaya başlamıştır. Siyah havuç nedir gelin hep birlikte bakalım.

Siyah havuç içerisinde antosiyanin miktarı çok fazladır. Antosiyanin, antioksidan özellik gösterir. Bu özelliği bakımından siyah havuç birçok yarar sağlıyor. A vitamini açısından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mide sorunlarına iyi geldiği de saptanmıştır.

Siyah havucu kış aylarında temin edebilirsiniz. Ülkemizde en çok İç Anadolu bölgesinde özellikle de Konya’da yetiştirilmektedir.

En yaygın kullanım alanlarından biri şalgam suyudur. Onun dışında normal havuç gibi çiğ şekilde de tüketilebilir. Salata ve soslarda kullanılabilir. Ayrıca sirkesi de yapılmaktadır.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle