Evet, yanlış okumadınız. Siyah havuç şalgam üretiminde kullanılan önemli bir ham maddedir. Adını hiç duymamış olabilirsiniz. Aslında çok eskiden beri var olan siyah havuç, adını daha yeni yeni duyurmaya başlamıştır. Siyah havuç nedir gelin hep birlikte bakalım.

Siyah havuç içerisinde antosiyanin miktarı çok fazladır. Antosiyanin, antioksidan özellik gösterir. Bu özelliği bakımından siyah havuç birçok yarar sağlıyor. A vitamini açısından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mide sorunlarına iyi geldiği de saptanmıştır.

Siyah havucu kış aylarında temin edebilirsiniz. Ülkemizde en çok İç Anadolu bölgesinde özellikle de Konya’da yetiştirilmektedir.

En yaygın kullanım alanlarından biri şalgam suyudur. Onun dışında normal havuç gibi çiğ şekilde de tüketilebilir. Salata ve soslarda kullanılabilir. Ayrıca sirkesi de yapılmaktadır.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle