Matcha çayı, son yıllarda popülerliği hızla artan sağlıklı içeceklerden biridir. Geleneksel olarak Japonya’da kullanılan bu çay, sağlık yararları ve tadı nedeniyle dünya genelinde birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bende bu yazımda sizlere matcha nedir, sağlık faydaları neler gibi konulardan bahsetmek istiyorum.

Matcha Çayı Nedir?

Matcha, genelde yeşil çayın öğütülmüş hali olarak tanımlanır. Aslında aynı gibi görülse de üretimleri ve bileşimleri oldukça farklıdır.

Matcha, Camellia sinensis bitkisinden elde edilir. Çay bitkisi hasat edilmeden 20-30 gün önceden üzeri örtülür. Bu işlemle birlikte bitki güneş ışığı görmez. Bu sayede daha koyu yeşil bir renk oluşur. Aynı zamanda klorofil ve aminoasit içeriği de artar. Hasat zamanında çay yaprakları toplanır. Sap ve damar kısımları çıkarıldıktan sonra kalan kısım öğütülür. Öğütülerek elde edilen toz matcha olarak adlandırılır. Bu tozdan elde edilen çaya da matcha çayı denir.

Matcha Çayının Faydaları

Matcha tozu; polifenoller, kateşinler, klorofil açısından zengindir. A, B, C, D, E, K vitaminlerini ve kalsiyum, selenyum, çinko gibi mineralleri de içerir. Sahip olduğu besin öğeleri sayesinde matcha çayı potansiyel sağlık yararlarına sahiptir. İşte matcha çayının faydaları:

 • Antioksidan aktivitesi yüksektir. Bu sayede vücudun bağışıklık sistemini güçlü tutar.
 • İçerisinde L-teanin adı verilen aminoasit miktarı yüksektir. Bu miktar, yeşil çaya göre yaklaşık 5 kat daha fazladır. Bu aminoasit beyinde alfa dalgalarını arttırır. Bu sayede hafıza ve konsantrasyon üzerinde etki sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • Vücudu rahatlatır.
 • Yeşil çaydan daha fazla kafein içerir. Fakat kafeinin emilimi yavaştır.

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Matcha çayı hazırlamak oldukça basittir. İşte temel adımlar:

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı matcha tozu
 • 60 ml sıcak su (Yaklaşık 75 ℃)
 • 1 çay kaşığı bal veya şeker (isteğe bağlı)

Matcha çayının yapılışı:

 1. Matcha tozunu bir kâseye eleyin.
 2. Üzerine sıcak suyu ekleyin.
 3. Karışımı iyice çırpın. Bu işlemi bir bambu fırça veya bir çırpıcı ile yapabilirsiniz.
 4. İsteğe bağlı olarak bal veya şeker ekleyin ve karıştırın.
 5. Hazır olan matcha çayını bardağa dökün ve sıcak ya da soğuk servis yapabilirsiniz.

Matcha çayının tadı biraz yoğun olabilir. Bu nedenle alışması zaman alabilir.

Matcha çayı, sahip olduğu sağlık yararları ve tadıyla farklı bir içecek deneyimi sunar. Düzenli olarak tüketmek vücudunuzun daha sağlıklı ve zinde olmasına yardımcı olabilir.

Matcha çayı nedir konusunda faydalı bir içerik hazırlamaya çalıştım. Daha önce hazırlamış olduğum ‘Chia Tohumu Nedir?’ yazımı da okuyabilirsiniz.

 

Kaynak:

Ercan A., Doğal Süper Gıdalar, hayykitap, Kasım,2018

www.healthline.com

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle