Bugün harika bir kış sebzesi olan pancardan bahsetmek istiyorum. Son zamanlarda kvass içecek olarak tüketimi yaygınlaşsa da bence her haliyle mükemmel bir sebze! Tüketmeyi sevmeseniz bile pancarın faydaları neler anlattıktan sonra denemek isteyebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım o zaman.

Renkli Bir Sebze Olan Pancarın Faydaları

Pancar (Beta vulgaris), Akdeniz bölgesine özgü olan ancak dünya genelinde yaygın olarak yetiştirilen bir sebzedir. Pancarın farklı türleri bulunsa da en yaygın olanları kırmızı, mor ve sarı renkli olanlardır.

Pancarın zengin bir besin profili vardır. Sahip olduğu antioksidanlar, vitamin ve mineraller pancarın faydaları olarak bize geri dönüyor. Pancarın besin değeri konusuna detaylı olarak değindiğimiz bir yazımız olduğu için burada o konuya değinmeyeceğim. (Okumak isterseniz buraya tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz.) Gelin kırmızı pancar neye iyi gelir bakalım:

Kan Basıncını Dengeler

Pancar tam bir nitrik oksit deposudur. Pancarın içerisinde bulunan nitratlar, nitrik oksit üretimini artırarak kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur. Bu da kan basıncını düzenler ve hipertansiyon riskini azaltır. Kısacası, pancar yüksek tansiyon problemi yaşayanlar için önemli bir yardımcıdır diyebiliriz.

İyi Bir Antioksidan Kaynağıdır

Antioksidan içeriği yüksek olan gıdalar arasında yer alır. Antioksidanlar, vücudu serbest radikallere karşı koruyan bileşiklerdir. Pancar, özellikle beta-karoten ve betalain içeriği ile vücudu bu zararlı maddelere karşı savunur. Bu iki bileşiğin yanı sıra antioksidan özelliğiyle bilinen C vitamini de içerir.

Sindirim Sağlığını Destekler

Pancar, sindirim sağlığına olumlu etkilerde bulunan bir sebze olarak öne çıkar. Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler. Bu sayede kabızlığı önler ve zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Özellikle pektin adı verilen bir tür lif içerir. Bu lif türü, bağırsak sağlığını destekler ve yararlı bakterilere besin sağlar.

Kardiyovasküler Sağlığı Destekler

Pancarın içerdiği betalain, folik asit ve potasyum gibi bileşenler kalp sağlığını destekler. Bu maddeler, kan damarlarının elastikiyetini artırarak damar sertliği ve kalp hastalıklarının riskini azaltabilir.

Spor Performansını Artırabilir

Pancarın faydaları arasında sporcular için enerji kaynağı olmasını da sayabiliriz. Bazı çalışmalar pancar suyu veya pancar özütü tüketmenin spor performansını artırabileceğini ve egzersiz sırasında daha fazla oksijen taşınmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu, nitrik oksit seviyelerindeki artışla ilişkilendirilebilir.

Peki, pancarın zararları var mı?

Pancar genellikle sağlıklı ve besleyici bir sebze olarak kabul ediliyor. Ancak aşırı tüketimi veya bireysel sağlık koşulları göz önünde bulundurulduğunda bazı potansiyel riskler içerebilir. İçerdiği yoğun betalain pigmentleri nedeniyle idrar veya dışkının geçici olarak kırmızı veya pembe renkte olmasına yol açabilir.

Diyabet hastaları veya potasyum alımını kısıtlamak zorunda olan bireyler pancar tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Ayrıca pancarın aşırı tüketimi fazla nitrat alımına neden olabilir. Bu durum olumsuz sağlık etkileri yaratabilir. Bu nedenle herhangi bir diyette çeşitli gıdaların dengeli bir şekilde tüketilmesi sağlık açısından daha iyidir.

Pancarın faydaları konusunda bilgilendiysek farklı meyve ve sebzelerin faydalarına bakmanın tam zamanı!

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle