Kökeni Akdeniz’e dayanan enginar, yüzyıllardır insanlar tarafından tüketilmiş ve tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Hem lezzetli hem de besleyici olan bu sebze içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla vücudu destekler. Hazır enginar mevsimi gelmişken bende bu yazımda enginarın faydaları konusuna değinmek istedim. İlk olarak enginardan kısaca bahsetmek istiyorum.

Enginar, Asteraceae (papatyagiller) familyasına ait, Cynara cinsinden bir bitki türüdür. Genellikle Akdeniz iklimine sahip bölgelerde yetiştirilir. Yaprakları, sapları ve çiçek tomurcukları insan tüketimi için kullanılan kısımlarıdır. Genellikle sebze olarak tüketilen enginar, taze veya konserve olarak satılır. (Enginar nasıl tüketilir konusunda daha detaylı bilgi için Enginarın Kullanım Alanları yazımıza göz atabilirsiniz.)

Besleyicilik değeri oldukça yüksek olan bir sebzedir. Öyle ki içerdiği toplam antioksidan miktarı açısından en iyi sebzelerden biridir. Bunun yanı sıra yağ oranı düşük; lif, vitamin ve mineraller açısından zengindir. Öyleyse, bu besleyici sebzenin faydalarına bakmaya ne dersiniz?

Antioksidan Zengini Enginarın Faydaları

Çoğu insan enginarın sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu tam olarak kavramış değil. Aslında enginar birçok nedenden dolayı sağlıklı beslenmenin bir parçası olmalıdır. Şimdi sizlere bu nedenlerden bahsedeceğim. İşte enginarın faydaları:

Karaciğer Sağlığına Destek

Karaciğer; karbonhidrat, protein, yağ gibi metabolik faaliyetlerde önemli bir yere sahip olan vücudun en büyük organlarından biridir. Peki, enginar neden karaciğere iyi gelir? Çünkü, etkili bir karaciğer koruyucu olan silimarin adı verilen güçlü bir antioksidan flavonoid içerir. Enginarın besin içeriğinde bulunan sinarin adlı madde, karaciğer tarafından üretilen safranın üretimini artırarak sindirimi kolaylaştırır ve besinlerin vücut tarafından emilimini destekler.

Kısaca enginarın karaciğer faydası, içerdiği yüksek miktarda antioksidanlar ve fenolik bileşiklerden kaynaklanıyor. Bu bileşikler, karaciğeri temizlemeye ve toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. Bu da karaciğerin daha etkin çalışmasını sağlar.

Sindirim Sistemini Düzenlemeye Yardımcı

Enginarın sindirim sistemine olan faydası birkaç nedene bağlanabilir. Bunlardan ilki, enginarın lif açısından zengin bir sebze olmasıdır. Yüksek lif içeriği sindirim sisteminin düzenli çalışmasını teşvik ederek kabızlık ve ishali hafifletebilir.

Diğer bir neden enginarın içerdiği sinarin adlı maddedir. Bu madde, karaciğer tarafından safran üretimini artırarak yağların sindirimini ve emilimini kolaylaştırır. Bu da sindirim sürecini iyileştirir ve sindirim sorunlarını azaltır.

Son olarak ise enginar, prebiyotik görevi gören bir tür lif olan inulin içerir. Prebiyotikler, probiyotik bakterilerin sayısının artmasına yardımcı olur. Probiyotikler de sindirim sağlığında önemli bir yere sahip olan bakterilerdir.

Kolesterol Seviyelerini Dengeler

Enginarın faydaları, karaciğer ve sindirim sağlığına iyi gelmesiyle sınırlı değildir. Enginar kolesterol üzerinde de önemli etkilere sahiptir. Bunun sebebi ise enginarın içerdiği luteolin adlı bir bileşiktir. Ayrıca bu enginar, sağlıklı kan basıncı için önemli olan magnezyum ve potasyum gibi besin öğelerini de içerir.

700’den fazla kişiyle yapılan araştırma sonucunda, 5-13 hafta boyunca günlük enginar yaprağı ekstraktı takviyesinin toplam ve LDL (kötü) kolesterolde azalmaya yol açtığını görülmüştür.

Antioksidan Zengini Bir Sebze

Enginar, güçlü antioksidanlar açısından zengin bir sebzedir. Kuersetin, rutin, gallik asit ve sinarin gibi önemli antioksidanlar içerir.

Antioksidanlar açısından zengin beslenme çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir; çünkü antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını önlemeye yardımcı olur.

Kilo Kontrolüne Yardımcı

Kilo kontrolü üzerinde olumlu etkilere sahip olması da enginarın faydaları arasındadır. Bunun sebebi düşük kalorili olmasının yanı sıra lif içeriğinin de yüksek olmasıdır. Yüksek lif içeriği, sindirim sistemini destekler ve tokluk hissini artırarak aşırı yeme eğilimini azaltır.

Tek başına bir gıdanın kilo verme sürecindeki rolünün sınırlı olduğunu unutmamak gerekir. Dengeli bir beslenme ve aktif bir yaşam tarzıyla bu süreçte önemlidir.

Tam mevsimiyken bu hafta pazardan enginar almaya ne dersiniz? Daha önce enginar yemediyseniz enginarın faydalarından yararlanmak için bu sebzeye bir şans vermelisiniz.

Sağlıcakla kalın.

 

Kaynaklar:

Kılıçtaş, Ş., Özlü T. ve Garipoğlu G., Enginar (Cynara Scolymus): Besin Değeri ve Olası Sağlık Etkileri. USBAD Uluslararası Sosyal Bilimler Akademi Dergisi, 2020, 3(5), s.6-22.

Gezer C., Fonksiyonel Bir Besin Olarak Enginar: Olası Sağlık Etkileri, Beslenme ve Diyetetik Dergisi, 2015, 43(3):264-269.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle