Birçok kişi yumurta aldıktan sonra yumurtayı yıkayarak buzdolabına koyar. Peki, bu ne kadar doğrudur? Yumurtayı ne zaman yıkamalıyız?

Yumurtayı yıkayarak buzdolabında saklamak doğru bir işlem değildir. Yıkama işlemi ile birlikte yumurtanın dışındaki koruyucu tabaka zarar görür. Üzerindeki gözenekler açılır ve yumurtaya mikroorganizma bulaşabilir. Bu yüzden yumurtalar kırılmadan/pişirilmeden hemen önce yıkanmalıdır.

Yumurta besin değeri yüksek olan bir gıdadır. Ancak doğru şekilde tükettiğimiz zaman istenilen faydayı sağlayabiliriz.

Sağlıcakla kalın.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle