Adını hiç duymamış olabilirsiniz. Aslında sıkça kullanılan gıda katkı maddelerinden biridir. Asesülfam potasyum olarak da bilinir. Gıdalarda tatlandırıcı amacıyla kullanılır.

Kapalı formülü C4H4NO4SK dır. Beyaz, kokusuz ve kristal yapıda olan yapay bir tatlandırıcıdır. Şekerden 200 kat daha tatlıdır. Tatlı olmasına rağmen kalori değeri yoktur. Bu yüzden diyet ürünlerinde sıkça kullanılır.  Diyet ürünleri dışında birçok gıdada karşılaşabileceğiniz bir katkı maddesidir. Sakızlar, tatlılar, alkolsüz içecekler, kek karışımları, bisküviler, reçeller, marmelatlar, şekerlemeler, toz karışımlar,  yaygın kullanım alanlarıdır.

Belirlenmiş olan E kodu E950’dir. Güvenli olarak kabul edilmiş olmasına rağmen yapay tatlandırıcıların kullanımı/sağlık açısından etkileri ile ilgili hep bir tartışma söz konusudur. Hazır gıdalarda kullanım alanının çok sebebiyle kullanımından kaçınmak zordur. Uzun vadede düşünüp sürekli kullanımdan kaçınmak gerekir diye düşünüyorum. Bu durum sadece asesülfam K için geçerli değil hazır gıdaların (fast food/abur cubur diye tabir edilenler) hepsinin fazla tüketilmemesi taraftarıyım.

Türk Gıda Kodeksi’nde Asesülfam K’nın kullanımı ile ilgili her ürün için farklı miktarlarda kullanımına izin verilmiştir. Miktarlar konusunda ayrıntılı bilgi için;

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130630-4.htm bakabilirsiniz.

 

 

Kaynak: Altuğ T., Elmacı Y., Tatlandırıcılar, (Ed. Tomris ALTUĞ), Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2017, s.210-211.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle