B vitaminleri suda çözünen vitaminler grubunda yer alır. B grubunda ilk yer alan tiamin vitaminidir. B1 vitamini olarak da bilinir. Vücutta düzenleyici olarak görev alır. Karbonhidratın glikoza dönüştürülmesinde yardımcı olur. Büyüme ve kas gelişiminde de etkilidir.

Tiamin vitamini daha çok tahıllarda –özellikle pirinç- bulunmaktadır. Tahılının kabuğunda yer aldığı için rafinasyona uğramamış tahıllarda daha fazladır. Ayrıca et, balık, ve karaciğer gibi gıdalarda da bulunur. Tiamin yüksek sıcaklığa maruz kaldığında yapısı bozulur. Yani pişirme sıcaklığı çok yüksek ise vitamin kaybı gözlenmektedir.

Eksikliğinde beriberi adı verilen hastalık oluşur. Kas yorgunluğu olarak da bilinir. Düzenli olarak yapılan kan tahlilleri vücudumuzda hangi vitamin ve minerallerin eksik ya da fazla olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Sonuçları öğrenerek de beslenmemizi düzenleyebiliriz.

 

Kaynak: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle