B vitaminleri suda çözünen vitaminler grubunda yer alır. B grubunda ilk yer alan tiamin vitaminidir. B1 vitamini olarak da bilinir. Vücutta düzenleyici olarak görev alır. Karbonhidratın glikoza dönüştürülmesinde yardımcı olur. Büyüme ve kas gelişiminde de etkilidir.

Tiamin vitamini daha çok tahıllarda –özellikle pirinç- bulunmaktadır. Tahılının kabuğunda yer aldığı için rafinasyona uğramamış tahıllarda daha fazladır. Ayrıca et, balık, ve karaciğer gibi gıdalarda da bulunur. Tiamin yüksek sıcaklığa maruz kaldığında yapısı bozulur. Yani pişirme sıcaklığı çok yüksek ise vitamin kaybı gözlenmektedir.

Eksikliğinde beriberi adı verilen hastalık oluşur. Kas yorgunluğu olarak da bilinir. Düzenli olarak yapılan kan tahlilleri vücudumuzda hangi vitamin ve minerallerin eksik ya da fazla olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Sonuçları öğrenerek de beslenmemizi düzenleyebiliriz.

 

Kaynak: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle