E Kodu Nedir? Neden Kullanılır?

Gıda ambalajlarında karşımıza çıkan E kodlu sayılara rastlamışızdır. Görmüş olmamıza rağmen birçoğumuz ne olduğunu ya da neden yazıldığını bilmeyiz.

Görmüş olduğumuz bu E kodları gıdalarda kullanılan katkı maddelerinin kodlarıdır. Katkı maddelerini ayırt etmek ve tanımlamak için kullanılır. Her ülkede aynı anlama gelir. E kodları Avrupa Birliği tarafından hazırlanmıştır. ‘E’ harfi de Europe (Avrupa) kelimesinin baş harfidir. Belirlenen bu kodlar EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) tarafından onaylanır.

E harfinin yanında bulunan sayı farklı gıda maddelerini temsil eder (E621, E300, E954 gibi). Belirlenen bu kodlardaki katkı maddeleri doğal ya da yapay olabilir. Gıdalarda kullanımına izin verilen gıda katkı maddelerinde kullanılır. Bu kodlar zararlı olan katkı maddelerini temsil ediyor gibi bir algı olsa da bu yanlıştır. Kodların oluşturduğu gıda katkı maddelerinin yarar ya da zarar durumu, risk durumu farklıdır. Ve buna bağlı olarak da kullanımına izin verilen miktarları farklıdır. Zarar ve risk durumlarını araştırıp ona göre tüketip tüketmeme kararı verebiliriz.

 

Kaynak: Altuğ T., Gıda Katkı Maddeleri (Ed. Tomris ALTUĞ), Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2009, s. 1-16.

İlginizi Çekebilir:  E163 (Antosiyaninler) Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir