Gıda ambalajlarında E kodları bulunan sayılara rastlamışızdır. Görmüş olmamıza rağmen birçoğumuz ne olduğunu ya da neden yazıldığını bilmeyiz. Bilmediğimiz için de gıdalardaki E kodları bizi korkutur. Haydi gelin E kodu nedir hep birlikte bakalım.

E Kodu Nedir?

Görmüş olduğumuz bu E kodları gıdalarda kullanılan katkı maddelerinin kodlarıdır. Katkı maddelerini ayırt etmek ve tanımlamak için kullanılmaktadır. E kodları Avrupa Birliği tarafından hazırlanmıştır. ‘E’ harfi de Europe (Avrupa) kelimesinin baş harfidir. Belirlenen bu kodlar EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) tarafından onaylanmaktadır.

Gıdalardaki E kodları her ülkede aynı anlama gelir. E harfinin yanında bulunan sayı farklı gıda maddelerini temsil eder (E621, E300, E954 gibi). Belirlenen bu kodlardaki katkı maddeleri doğal ya da yapay olabilir. Ayrıca gıdalarda kullanımına izin verilen gıda katkı maddelerinde kullanılır.

Peki, E kodları zararlı mı?

Bu kodlar zararlı olan katkı maddelerini temsil ediyor gibi bir algı olsa da bu yanlıştır. Kodların oluşturduğu gıda katkı maddelerinin yarar ya da zarar durumu, risk durumu farklıdır. Ve buna bağlı olarak da kullanımına izin verilen miktarları farklıdır. Zarar ve risk durumlarını araştırıp ona göre tüketip tüketmeme kararı verebiliriz.

Sizler için en çok sorulan E kodlu katkı maddelerini aşağıda listeledim. Detaylı olarak oradan inceleyip tüketip tüketmeme kararınızı verebilirsiniz.

Kaynak: Altuğ T., Gıda Katkı Maddeleri (Ed. Tomris ALTUĞ), Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2009, s. 1-16.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle