Gıda ambalajlarında karşımıza çıkan E kodlu sayılara rastlamışızdır. Görmüş olmamıza rağmen birçoğumuz ne olduğunu ya da neden yazıldığını bilmeyiz.

Görmüş olduğumuz bu E kodları gıdalarda kullanılan katkı maddelerinin kodlarıdır. Katkı maddelerini ayırt etmek ve tanımlamak için kullanılır. Her ülkede aynı anlama gelir. E kodları Avrupa Birliği tarafından hazırlanmıştır. ‘E’ harfi de Europe (Avrupa) kelimesinin baş harfidir. Belirlenen bu kodlar EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) tarafından onaylanır.

E harfinin yanında bulunan sayı farklı gıda maddelerini temsil eder (E621, E300, E954 gibi). Belirlenen bu kodlardaki katkı maddeleri doğal ya da yapay olabilir. Gıdalarda kullanımına izin verilen gıda katkı maddelerinde kullanılır. Bu kodlar zararlı olan katkı maddelerini temsil ediyor gibi bir algı olsa da bu yanlıştır. Kodların oluşturduğu gıda katkı maddelerinin yarar ya da zarar durumu, risk durumu farklıdır. Ve buna bağlı olarak da kullanımına izin verilen miktarları farklıdır. Zarar ve risk durumlarını araştırıp ona göre tüketip tüketmeme kararı verebiliriz.

 

Kaynak: Altuğ T., Gıda Katkı Maddeleri (Ed. Tomris ALTUĞ), Gıda Katkı Maddeleri, Sidas Medya, İzmir, 2009, s. 1-16.

Yazar Hakkında

Gıda Müh. Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle