Laktik asit kullanımı yaygın olan katkı maddesidir. Laktozun (süt şekeri) fermantasyonu ile üretilir. C3H6O3 kimyasal formülüdür.

Gıda sanayiinde lezzet verici, koruyucu ve asit düzenleyici olarak kullanılır. Turşu, zeytin, yaprak salamuralarına eklenir. Gıda sanayi dışında da eczacılıkta ve kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır.

Belirlenen E kodu E270’tir. Günlük alım miktarında bir sınırlama yoktur. Fakat bebekler ve küçük çocuklar için sindirimi zordur. Gıda ürünlerinde kullanımı da genel olarak QS (istenilen etkinin sağlandığı en düşük miktar), nektarlarda ise 5 g/L olarak belirlenmiştir.

Kaynak: Türk Gıda Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliği

 

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle