İyot Hangi Gıdalarda Bulunur?

Kalsiyum ve demir mineralinden sonra iyot mineralinden de bahsetmek istedim. Fonksiyonları nelerdir? Hangi gıdalarda bulunur?

İyot minerali vücudumuzda az miktarda bulunur.  Çoğunluğu tiroit de olmak üzere az miktarda deride, kemik ve kas sisteminde bulunur. Görev olarak ise tiroit hormonunun çalışmasına yardımcı olur. Bu yüzden önemli bir mineraldir. Ayrıca düzenleyici olarak da görev yapmaktadır. Eksikliğinde guatr rahatsızlığı görülebilmektedir. Ayrıca çocukluk dönemlerinde iyot eksikliği olan çocuklarda zeka geriliği olabilmektedir.

Deniz suyunda iyot fazladır. Bu yüzden tuzlu su balıkları iyi bir iyot kaynağıdır. Ayrıca kabuklu deniz ürünleri ve deniz yosunları da iyot bakımından zengindir. Bunun yanında yumurta, et, süt gibi gıdalarda da bulunur. İyot fazlalığında ise tiroit bezleri zarar görebilir. Günlük alım miktarları kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Önemli olan bünyemize ve beslenmemize uygun olarak dengeli ve yeterli miktarlarda almaktır.

 

Kaynak1: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

Kaynak2: Güneşer O., Yüceer Y., Mineraller ve Fonksiyonel Etkileri, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.203-223.

İlginizi Çekebilir:  Mineraller Neden Önemli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir