Kalsiyum ve demir mineralinden sonra iyot mineralinden de bahsetmek istedim. Fonksiyonları nelerdir? Hangi gıdalarda bulunur?

İyot minerali vücudumuzda az miktarda bulunur.  Çoğunluğu tiroit de olmak üzere az miktarda deride, kemik ve kas sisteminde bulunur. Görev olarak ise tiroit hormonunun çalışmasına yardımcı olur. Bu yüzden önemli bir mineraldir. Ayrıca düzenleyici olarak da görev yapmaktadır. Eksikliğinde guatr rahatsızlığı görülebilmektedir. Ayrıca çocukluk dönemlerinde iyot eksikliği olan çocuklarda zeka geriliği olabilmektedir.

Deniz suyunda iyot fazladır. Bu yüzden tuzlu su balıkları iyi bir iyot kaynağıdır. Ayrıca kabuklu deniz ürünleri ve deniz yosunları da iyot bakımından zengindir. Bunun yanında yumurta, et, süt gibi gıdalarda da bulunur. İyot fazlalığında ise tiroit bezleri zarar görebilir. Günlük alım miktarları kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Önemli olan bünyemize ve beslenmemize uygun olarak dengeli ve yeterli miktarlarda almaktır.

 

Kaynak1: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

Kaynak2: Güneşer O., Yüceer Y., Mineraller ve Fonksiyonel Etkileri, (Ed. Zeynep Banu Güzel Seydim) Fonksiyonel Beslenme, Sidas Medya, İzmir, 2016, s.203-223.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle