Bayat Yumurtayı Nasıl Anlarız?

Yumurta, mutfağımızda önemli bir yere sahiptir. İçerdiği proteinler açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Tabiki de faydalı olması nasıl tükettiğimize bağlıdır. Bir yumurtanın bayat olup olmadığını nasıl anlarız?

En çok kullanılan yöntem su dolu bardağın içindeki yumurtanın durumuna bakmaktır. Su dolu bardağa (yumurtanın rahatça sığacağı bir bardak ya da kap) koyduğunuz yumurta dibe çöker ve yatay şekilde durursa yumurta tazedir. Dibe çökmeden yukarıda dik şekilde kalırsa bayattır. Askıda kalırsa (yavaşça dibe giderse) hemen tüketilmelidir.

İkinci bir yöntem ise yumurtanın kırıldığı zamanki durumunu gözlemektir. Yumurta kırıldığında beyazı ile sarısı karışıyorsa ya da sarısı beyazı üzerinde dağılmaya başlıyorsa yumurta bayattır. Taze yumurta da beyazı ile sarısı karışmaz, sarısında dağılma gözlenmez.

Bir başka yöntem ise sallama yöntemidir. En basit yöntemdir. Sallanan yumurtadan ses geliyorsa yumurta bayattır. Bayatlayan yumurta su kaybeder ve sarısı büzülüp sertleşir.

Ayrıca yumurtanın kokusunda değişiklik varsa yumurta bozulmuş demektir.

Bayat olan yumurtaları tüketmek doğru değildir. Ayrıca yumurtaları buzdolabında saklarken karton kutusundan çıkarmadan saklamak daha doğru olur. Karton kutu yumurtayı korur ve yumurta üzerindeki mikroorganizmaların ve kirliliklerin dolabın içine dağılmasını önler.

İlginizi Çekebilir:  Yumurtanın Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir