Yumurta, mutfağımızda önemli bir yere sahiptir. İçerdiği proteinler açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Tabiki de faydalı olması nasıl tükettiğimize bağlıdır. Bayat yumurta tüketmek yumurtadan sağladığımız faydayı en aza indirmektedir. Peki, bayat yumurta nasıl anlaşılır? Bir yumurtanın bayat olup olmadığını nasıl anlamak için bayat yumurta testi dediğimiz bazı testler uygulayabiliriz.

Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Yumurtanın bayat mı taze mi olduğunu anlamak için en çok kullanılan yöntem su dolu bardağın içindeki yumurtanın durumuna bakmaktır. Su dolu bardağa (yumurtanın rahatça sığacağı bir bardak ya da kap) koyduğunuz yumurta dibe çöker ve yatay şekilde durursa yumurta tazedir. Dibe çökmeden yukarıda dik şekilde kalırsa bayattır. Askıda kalırsa (yavaşça dibe giderse) hemen tüketmek gerekir.

İkinci bir yöntem ise yumurtanın kırıldığı zamanki durumunu gözlemektir. Yumurta kırıldığında beyazı ile sarısı karışıyorsa ya da sarısı beyazı üzerinde dağılmaya başlıyorsa yumurta bayattır. Taze yumurta da beyazı ile sarısı karışmaz, sarısında dağılma gözlenmez.

Bir başka yöntem ise sallama yöntemidir. En basit yöntemdir. Sallanan yumurtadan ses geliyorsa yumurta bayattır. Bayatlayan yumurta su kaybeder ve sarısı büzülüp sertleşir. Ayrıca yumurtanın kokusunda değişiklik varsa yumurta bozulmuş demektir.

Bayat yumurta nasıl anlaşılır diye merak edenler için bazı yöntemlerden bahsettim. Sonuç olarak baktığımızda bayat olan yumurtaları tüketmek doğru değildir. Ayrıca yumurtaları buzdolabında saklarken karton kutusundan çıkarmadan ya da bir kap içerisinde saklamak gıda güvenliği açısından daha doğru olur. Çünkü karton kutu yumurtayı korur ve yumurta üzerindeki mikroorganizmaların ve kirliliklerin dolabın içine dağılmasını önler. Yumurta gıda güvenliği açısından neden önemli ayrıntılı olarak bilgi edinmek isterseniz buradaki yazımızı okumalısınız.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle