Vücudumuz için birçok işleve sahip olan vitaminlerin beslenmemizdeki yeri önemlidir. Bu yazıda suda çözünen bir vitamin olan C vitamini ve eksikliğinden bahsetmek istiyorum.

C vitamini askorbik asit veya L- askorbik asit olarak adlandırılır. Vücut içerisinde düzenlemede görev alır. Kolajen yapının oluşmasına yardım eder. Kolajen yapı kemik, bağ doku gibi yapılarda etkilidir. Bağırsaklarda demir mineralinin emilimine yardımcı olur.

C vitamini birçok gıdada bulunur. Meyvede –özellikle turunçgiller- biber, domates, brokoli gibi gıdalarda da bolca bulunur.

Eksikliğinde ise iskorbüt adı verilen hastalık oluşur. Vücutta ağrı diş eti rahatsızlıkları gibi belirtileri vardır. C vitaminin eksik olmasından dolayı bağ dokuda kolajen oluşmaması bu soruna yol açar. Dengeli ve yeterli miktarlarda C vitamini alınması hastalığa yakalanmamızı önler. C vitamini için takviye ilaçlar satılmaktadır. Bu tür ilaçlar yerine ihtiyacımızı gıdalardan temin etmeye bakalım. Zaten bol miktarda ve değişik gıdalarda C vitamini bulunmaktadır.

 

 

Kaynak: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. 1993 Ödemiş/İzmir doğumluyum. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasında çalıştım. Şuan ise süt sektörüne yönelik starter kültür ve antibiyotik test kiti ithal eden kendi firmamızda çalışmaktayım. Ayrıca Gıda Notları sitesinin yöneticilerinden biriyim. Siteyi kurma amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturabilmektir. Umarım herkese faydalı olur. İyi okumalar.

Tüm İçerikleri Görüntüle