C Vitamini ve Eksikliği

Vücudumuz için birçok işleve sahip olan vitaminlerin beslenmemizdeki yeri önemlidir. Bu yazıda suda çözünen bir vitamin olan C vitamini ve eksikliğinden bahsetmek istiyorum.

C vitamini askorbik asit veya L- askorbik asit olarak adlandırılır. Vücut içerisinde düzenlemede görev alır. Kolajen yapının oluşmasına yardım eder. Kolajen yapı kemik, bağ doku gibi yapılarda etkilidir. Bağırsaklarda demir mineralinin emilimine yardımcı olur.

C vitamini birçok gıdada bulunur. Meyvede –özellikle turunçgiller- biber, domates, brokoli gibi gıdalarda da bolca bulunur.

Eksikliğinde ise iskorbüt adı verilen hastalık oluşur. Vücutta ağrı diş eti rahatsızlıkları gibi belirtileri vardır. C vitaminin eksik olmasından dolayı bağ dokuda kolajen oluşmaması bu soruna yol açar. Dengeli ve yeterli miktarlarda C vitamini alınması hastalığa yakalanmamızı önler. C vitamini için takviye ilaçlar satılmaktadır. Bu tür ilaçlar yerine ihtiyacımızı gıdalardan temin etmeye bakalım. Zaten bol miktarda ve değişik gıdalarda C vitamini bulunmaktadır.

 

 

Kaynak: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

İlginizi Çekebilir:  Gıdaları Soğukta Muhafaza Etme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir