Vücudumuz için birçok işleve sahip olan vitaminlerin beslenmemizdeki yeri önemlidir. Bu yazıda suda çözünen bir vitamin olan C vitamini ve eksikliğinden bahsetmek istiyorum.

C vitamini askorbik asit veya L- askorbik asit olarak adlandırılır. Vücut içerisinde düzenlemede görev alır. Kolajen yapının oluşmasına yardım eder. Kolajen yapı kemik, bağ doku gibi yapılarda etkilidir. Bağırsaklarda demir mineralinin emilimine yardımcı olur.

C vitamini birçok gıdada bulunur. Meyvede –özellikle turunçgiller- biber, domates, brokoli gibi gıdalarda da bolca bulunur.

Eksikliğinde ise iskorbüt adı verilen hastalık oluşur. Vücutta ağrı diş eti rahatsızlıkları gibi belirtileri vardır. C vitaminin eksik olmasından dolayı bağ dokuda kolajen oluşmaması bu soruna yol açar. Dengeli ve yeterli miktarlarda C vitamini alınması hastalığa yakalanmamızı önler. C vitamini için takviye ilaçlar satılmaktadır. Bu tür ilaçlar yerine ihtiyacımızı gıdalardan temin etmeye bakalım. Zaten bol miktarda ve değişik gıdalarda C vitamini bulunmaktadır.

 

 

Kaynak: Applegate L., Beslenme ve Diyet Temel İlkeleri, Çev. Haydar Özpınar, İstanbul Tıp Kİtabevi, İstanbul, 2011.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle