Likopen, greyfurt, karpuz, domates gibi bitkilerdeki kırmızı rengini veren bir karotenoid pigmentidir. Bitkideki likopen miktarı iklim koşulları, toprak özelliği ve bitki türüne göre değişmektedir. En fazla domates ve domates ürünlerinde (domates suyu, çorbası, salça, ketçap, sos gibi) bulunur.

Antioksidan özelliği yüksek bir pigmenttir. İnsan vücudu likopen üretemez. Bu yüzden de gıdalarla vücuda almak gerekir.

Likopen, ısı işlemi ile birlikte trans formundan cis formuna geçer ve bu şekilde biyoyararlılığı artar. Yani domates ürünlerindeki likopen daha yararlıdır.

Likopen gıdalarda renklendirici olarak kullanılır. Ticari olarak domatesten izole edilir. E160d koduyla kodlanmıştır.

 

Kaynak: Bıçaklı D., Uslu R., 2012. Likopen ve Kanser, Türk Onkoloji Dergisi, 27(2):93-97.

Yazar Hakkında

Selinay LAÇİNDAĞ

Merhabalar, ben Selinay LAÇİNDAĞ. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra iki ayrı süt firmasının üretim bölümünde görev aldım. Sonrasında ise süt sektörüne yönelik starter kültür, antibiyotik test kitleri ithal eden Laktis Gıda'da çalıştım. Gıda Notları sitesiyle birlikte blog yazarlığına başladım ve şu an burasıyla birlikte Özel Beslenme, Flavus gibi birçok firmanın blogunda yazılar yazıyorum. Blog yazarlığına başlamamdaki amaç bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturmaya yardım etmekti. Hala bu amaç doğrultusunda yazıyorum. Umarım herkese faydalı olur.

Tüm İçerikleri Görüntüle