Bugün tatlılara, salataya eklediğimiz ya da tek başına yediğimiz cevizin yararlarından bahsetmek istiyorum.

Ceviz, uzun yıllardan beri hem meyvesi hem yaprakları ile diğer sert kabuklu meyvelere göre daha uzun süre saklanabilir ve insan sağlığı için oldukça yararlıdır.

Dünya da gün geçtikçe artan fonksiyonel gıdalara olan merak ülkemizde de yaygınlaşmaktadır. Ceviz de içerdiği vitamin E, diğer antioksidanlar, hem beslenme açısından yüksek bir değer taşıması ve tıbbi amaçlar ile de kullanıldığı için fonksiyonel gıda olarak düşünülmektedir.

  • Beynimizin işlevlerini yerine getirebilmesi ve özellikle çocukların zeka gelişimleri için Omega-3 yağlarına ihtiyacı vardır. Ceviz, diğer sert kabuklu meyvelere oranla daha çok Omega-3, Omega-6 gibi çoklu doymamış yağ asitleri ve tekli doymamış yağlar içerir. Bu nedenle beyin gıdası olarak kabul edilir.
  • Ceviz içi bileşiminde içerdiği yağ asitlerinden başka yağda çözünen vitaminlerden A ve E, suda çözünenlerden B1, B2, C, folik asit, pantotenik asit ve niasin, minerallerden; demir, magnezyum, bakır, çinko ve fosfor da içermektedir.
  • Ceviz içerdiği vitamin E ile LDL (kötü kolestrol) karşı koruma sağlar ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltmaktadır.
  • Kandaki melatonin seviyesi arttırarak uyku düzenine katkı sağlamaktadır.

*İnsan beyninde salgılanıp kişinin biyolojik saat ritmini ayarlanmasına sebep olan ve insanın uyku düzeninin sağlanmasından sorumlu tutulan hormon Melatonin hormonudur.

 

  • Ceviz taş dökücü, idrar söktürücü olduğu, astım, kronik öksürük ve kansızlığa iyi geldiği, hamilelik boyunca kusmayı önlediği, kilo aldırıcı ve sakinleştirici olarak kullanılmaktadır.
  • Cevizin içerisinde bulunan yüksek antioksidan miktarı, ülkemizde birçok çeşidi ile tehlikeli bir hastalık olan kanserin riskini azaltma da olumlu etkisi vardır.
  • Ceviz, içerdiği yüksek lif miktarı ile sindirim sistemine yardımcı olarak kabızlık gibi bağırsak problemlerinin çözülmesinde fayda sağlar. Bağırsak sağlığı açısından olumlu etkileri vardır.
  • Tok tutma özelliği sayesinde doyurucu bir besindir.
  • Yaşlılık ile birlikte insanların günlük aktivitelerinde azalma, düşünme, hissetme, karar verme, anımsama gibi zihinsel süreçlerde bozulmalar meydana gelir buna Alzheimer Hastalığı denir. Ceviz içerdiği antioksidanlar ile Alzheimer gibi güçlü hastalıkların gelişmesini geciktirme ve azaltabilme özelliğine sahiptir.

 

KAYNAK;

GÜLSOY E., ŞİMŞEK M., Ceviz ve İçerdiği Yağ Asitlerinin İnsan Sağlığı Açısından Önemi Üzerine Yapılan Bazı Çalışmalar, Fen Bilimleri Enst. Dergisi, Iğdır Üniversitesi, 6. Sayı 4,Sayfa:9-15 2016

SÜTYEMEZ M., ERGUN M., Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı İçin Ceviz, Fen ve Mühendislik Dergisi, Bahçe Bilimleri Bölümü, Ziraat Fakültesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 11(1),2008

KORUKLUOĞLU M., ERTÜRK Ü., YİĞİT A., Fonksiyonel Bir Gıda: Ceviz,  Bahçe Ceviz 34(1): 163-169 , 2005

Yazar Hakkında

Yağmur AYÇİÇEK

Merhabalar, ben Yağmur Ayçiçek. 1995 Fatih/İSTANBUL doğumluyum. 2018 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü mezunuyum. İstanbul'da yaşıyorum. İdea Proje Danışmanlık firmasında kalite yöneticisiyim. Aynı zamanda kendimi geliştirmeyi seviyorum eğitimlere gidip sertifikalarımı alıyorum, gönüllü olduğum kanser savaşçıları derneğinin etkinliklerine katılıyorum. Daha bilinçli bir toplumumuz olsun diye doğru kaynaklardan araştırma yaparak yazdığım yazıları sizinle paylaşmak istiyorum.

Tüm İçerikleri Görüntüle